Historyczne tapety z zaskakującymi wyznaniami

Dlaczego tylko jedno radio mówi prawdę, a papież podziwia Urbana? Czyjemu ojcu należał się pomnik w centrum Warszawy? Który znany polski naukowiec nie miał magistra? Zaskakujące wyznania znanych postaci historycznych pojawiły się na bezpłatnych tapetach komputerowych, dostępnych do pobrania na stronie: http://histmag.org/tapety/. Na nietypowy pomysł popularyzowania historii wpadli młodzi naukowcy z redakcji portalu historycznego Histmag.org.

Największą popularnością cieszy się tapeta z królem Anglii Ryszardem Lwie Serce

– Inspirowaliśmy się akcjami, które miały na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy społeczne poprzez kontrowersyjne hasła. Uznaliśmy, że historia również warta jest popularyzacji. W usta postaci historycznych włożyliśmy wstydliwe (z punktu widzenia człowieka XXI wieku) hasła, które mogłyby być prawdziwe, uwzględniając ich kontekst historyczny.

– Kontekst ten oczywiście przybliżamy – wyjaśnia Sebastian Adamkiewicz, historyk, członek zespołu przygotowującego tapety. Choć są w sieci zaledwie od miesiąca, pobrało je już około 50 tys. osób. Dużym zainteresowaniem cieszyli się m.in.: Marcin Luter („Nie płakałem po papieżu”), Jan Nowak Jeziorański („Tylko jedno radio mówi prawdę”), Owieczka Dolly („Mam dwie mamusie”) czy papież Leon XII (podziwiam Urbana). Największym hitem okazała się tapeta przedstawiająca Ryszarda Lwie Serce z hasłem: „Broniłem krzyża”.

– Gdy przeglądaliśmy pierwsze projekty, pojawił się pomysł tapety odnoszącej się do konfliktu o krzyż na Krakowskim Przedmieściu, budzącego przecież wielkie emocje. Pomyślałem więc o jednym z najbardziej znanych krzyżowców w historii i haśle, które można zarówno odebrać z dystansem, jak i się z nim jednoznacznie utożsamić. Internautom się to bardzo spodobało – wyjaśnia Michał Turajski, grafik i rysownik, przygotowujący tapety.

Kolejna seria tapet zostanie opublikowana do końca czerwca. Dotychczas opublikowane prace można znaleźć na stronie: http://histmag.org/tapety/.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,90 na 6)
Loading...