Dlaczego tylko jedno radio mówi prawdę, a papież podziwia Urbana? Czyjemu ojcu należał się pomnik w centrum Warszawy? Który znany polski naukowiec nie miał magistra? Zaskakujące wyznania znanych postaci historycznych pojawiły się na bezpłatnych tapetach komputerowych, dostępnych do pobrania na stronie: http://histmag.org/tapety/. Na nietypowy pomysł popularyzowania historii wpadli młodzi naukowcy z redakcji portalu historycznego Histmag.org.
Największą popularnością cieszy się tapeta z królem Anglii Ryszardem Lwie Serce
– Inspirowaliśmy się akcjami, które miały na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy społeczne poprzez kontrowersyjne hasła. Uznaliśmy, że historia również warta jest popularyzacji. W usta postaci historycznych włożyliśmy wstydliwe (z punktu widzenia człowieka XXI wieku) hasła, które mogłyby być prawdziwe, uwzględniając ich kontekst historyczny.
– Kontekst ten oczywiście przybliżamy – wyjaśnia Sebastian Adamkiewicz, historyk, członek zespołu przygotowującego tapety. Choć są w sieci zaledwie od miesiąca, pobrało je już około 50 tys. osób. Dużym zainteresowaniem cieszyli się m.in.: Marcin Luter („Nie płakałem po papieżu”), Jan Nowak Jeziorański („Tylko jedno radio mówi prawdę”), Owieczka Dolly („Mam dwie mamusie”) czy papież Leon XII (podziwiam Urbana). Największym hitem okazała się tapeta przedstawiająca Ryszarda Lwie Serce z hasłem: „Broniłem krzyża”.
– Gdy przeglądaliśmy pierwsze projekty, pojawił się pomysł tapety odnoszącej się do konfliktu o krzyż na Krakowskim Przedmieściu, budzącego przecież wielkie emocje. Pomyślałem więc o jednym z najbardziej znanych krzyżowców w historii i haśle, które można zarówno odebrać z dystansem, jak i się z nim jednoznacznie utożsamić. Internautom się to bardzo spodobało – wyjaśnia Michał Turajski, grafik i rysownik, przygotowujący tapety.
Kolejna seria tapet zostanie opublikowana do końca czerwca. Dotychczas opublikowane prace można znaleźć na stronie: http://histmag.org/tapety/.
Akurat, jak mi się wydaje, z krzyżowców tacy obrońcy krzyża, jak z hitlerowców obrońcy Niemiec.
Ale generalnie inicjatywa świetna i rewelacyjny pomysł.
Jurgi. Póki Palestyną rządzili tolerancyjni islamscy tubylcy, zaglądali tam tylko pątnicy i kupcy, a wzajemne kontakty przynosiły obu stronom wymierne korzyści. Kiedy zaś Palestynę opanowali islamscy fanatycy, to nie trzeba było długo czekać, aż zjawią się tam fanatycy spod znaku krzyża.
Twoje porównanie krzyżowców z hitlerowcami, przypomina mi sposób rozumowania przedstawiony onegdaj przez pewnego historyka, cytuję, „jaki prezydent, taki zamach”. Można by tak jeszcze długo używać podobnych porównań, n. p. „jaki magister, taka ortografia”; jaki hrabia, takie maniery”, i t. d.
Generalnie wiem o co Ci chodzi i nawet się z tym zgadzam – racz tylko zauważyć że na terenie Palestyny tubylcy w mniejszym lub większym stopniu byli … Żydami, Grekami, Fenicjanami, Rzymianami, nawet Germanami ale na pewno islamu nie wyznawali.
Ciekawe… Co zatem wyznawali średniowieczni mieszkańcy Palestyny? Nawet krzyżowcy nie łączyli za bardzo swoich wypraw z podbojem arabskim. W końcu kilka wieków minęło. Ryszard piszę o różnicach między władcami arabskimi a tureckimi. To są fakty, a nie kwestia zgadzania się lub nie.