Archeolot wzbił się do lotu

Archeolot (Archeopatus video) to uskrzydlony przedstawiciel rodzaju Homo, który zajmuje się polowaniem na obiekty archeologiczne z powietrza. Archeolot.net, czyli serwis internetowy przeznaczony dla tego zwierzęcia, właśnie rozpoczął działalność.

Prawdopodobne rozorane kurhany. Fot Archeolot.net

Twórcy serwisu a zarazem odkrywcy i przedstawiciele gatunku Archeopatus video stworzyli Archeolot.net, by popularyzować archeologię lotniczą. Początkowo będzie on poświęcony przede wszystkim filmowi „Czy leci z nami archeolog?” i najnowszym informacjom z obszaru prospekcji lotniczej. Gdy dzieło już powstanie, witryna Archeolot.net stanie się portalem służącym do wymiany informacji między badaczami.

Jednym z najważniejszych elementów serwisu jest galeria zdjęć lotniczych połączonych z geolokalizacją. Dzięki systemowi komentarzy każdy może dodawać swoje spostrzeżenia na temat obiektów, znajdujących się na fotografiach. – Co kilka archeolotów to nie jeden – podkreślają twórcy.

Zdjęcia lotnicze to nie tylko niewyraźne plamy w polu, ale też piękne widoki. Na zdjęciu ufortyfikowany pałac Krzyżtopór w Ujeździe. Fot Archeolot.net

Obecnie galeria zawiera ponad 100 fotografii lotniczych, które zostały wykonane podczas akcji prospekcyjnej „Małopolska 2010”. Dostępne w dobrej jakości pokazują przykładowe anomalie, które mogą świadczyć o obecności obiektów archeologicznych pod ziemią. Akcja prospekcyjna była wykonana przy współpracy z naukowcami, którzy wykorzystali później zdjęcia do swoich badań. Ich efekty również będzie można śledzić na stronie.

W serwisie będą także pojawiać się krótkie artykuły osób, które wykorzystują zdjęcia lotnicze do badań naukowych.

W przyszłości serwis ma służyć do udostępniania publikacji z zakresu archeologii lotniczej i ułatwić archeologom, pilotom, a także wszystkim innym zainteresowanym nawiązywanie kontaktów i podejmowanie wspólnych działań.

Serwis otwarty jest dla wszystkich chętnych. Także dla osób, które nie są pilotami, archeologami, ani nawet fotografami. Jeśli tylko zrobiły lub znalazły w internecie zdjęcie z lotu ptaka, na którym dostrzegają interesującą anomalię, mogą poprosić o profesjonalny komentarz. Chodzi o wszelkie „ślady” w zbożu, czy w ukształtowaniu terenu, które mogą wskazywać na obecność zabytkowych obiektów pod ziemią.

System okopów z I lub II wojny światowej, które są widoczne jako wyróżniki wegetacyjne. Zdjęcie zostało wykonane przez szybę, stąd zniekształcanie kolorystyczne. Fot Archeolot.net

Dla zupełnych laików zaciekawionych tematem pojawi się krótka instrukcja, jak szukać tych „skarbów” nie wychodząc z domu. W internecie jest wiele stron z darmowymi zdjęciami satelitarnymi i lotniczymi, na których można znaleźć bardzo wiele. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Odkrycia dokonane w oparciu o ogólnodostępne zdjęcia satelitarne coraz częściej pojawiają się w naukowych magazynach.

Twórcy strony i filmu „Czy leci z nami archeolog?” cały czas pracują nad wzbogaceniem zgromadzonych zasobów zdjęć. – Dla potrzeb filmu będzie zorganizowana jeszcze jedna akcja prospekcji lotniczej w lipcu, ale już na mniejszą skalę niż w ubiegłym roku. Robimy też zdjęcia z latawca różnych miejsc, które odkryliśmy latem w ramach projektów naukowych. Wyniki są ciekawe – powiedział Archeowieściom Piotr Wroniecki, student archeologii na UW, pomysłodawca i organizator produkcji filmu, współtwórca strony i – a jakżeby inaczej – archeolot ;).

Archeowieści są patronem medialnym filmu.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,25 na 6)
Loading...