Tajemniczy mur w Gnieźnie – sezon drugi

Kolejne badania archeologiczne powinny dać odpowiedź na pytanie, czy ubiegłoroczne znalezisko w pobliżu gnieźnieńskiego kościoła św. Jerzego to pozostałości po bramie wjazdowej do książęcej części gnieźnieńskiego grodu, czy też np. palatium Bolesława Chrobrego.

Widok na najstarszą część miasta z Archikatedrą Gnieźnieńską. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Wulfstan

Prace archeologów na Wzgórzu Lecha powinny ruszyć w czerwcu i mają potrwać około miesiąca. Będą prowadzone w okolicach miejsca, w którym przed rokiem odnaleziono obiekty kamienne datowane na XI wiek.

Jak powiedział Tomasz Janiak, kierownik działu archeologicznego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, konsultanci, którzy jesienią i zimą zajmowali się tym obiektem nie są zgodni co do interpretacji tego odkrycia.

– Początkowo sądziliśmy, że jest to budynek palatialny, ale cały czas było to pod dużym znakiem zapytania. Potem skłoniliśmy się do hipotezy, że są to pozostałości bramy wjazdowej do książęcej części gnieźnieńskiego grodu. Niektórzy badacze specjalizujący się w architekturze kamiennej dopatrują się jednak pozostałości jakiejś budowli – powiedział.

Jak dodał, wątpliwości ekspertów wynikają z faktu, że ubiegłoroczne prace prowadzone były na stosunkowo małej powierzchni.

– Mamy odkryty jeden bok tej architektury, brakuje nam istotnych informacji dotyczących przebiegu ścian prostopadłych. Nie mając narożników nie jesteśmy w stanie zrekonstruować rzutu tej budowli, stąd potrzeba dodatkowych badań w tym sezonie – powiedział.

– Jeżeli nie byłaby to brama to mogłaby to być jakaś starsza faza kościoła św. Jerzego albo są to pozostałości jakiejś budowli palatialnej o skromniejszych rozmiarach niż inne palatia tego typu w Wielkopolsce. Mogłoby to być palatium Chrobrego – wszystko to jednak są na razie przypuszczenia – dodał Janiak.

Jak podkreślił, niezależnie od efektów badań, ubiegłoroczne znalezisko jest odkryciem dużej rangi.

– Mamy do czynienia z murem kamiennym wykonanym w technice przedromańskiej płytowej. Tego typu struktury są rzadkością. Ten relikt poświadcza rangę grodu gnieźnieńskiego – był to jeden z czołowych ośrodków władzy w mateczniku państwa polskiego – powiedział.

Archeolodzy wystąpili o zgodę na prowadzenie prac do konserwatora zabytków i do kurii.

Określenie palatium jest używane dla określenia starożytnego lub średniowiecznego głównego budynku zamku. W średniowiecznych Niemczech jako palatium określano umocnione dwory królewskie. Nazwy tej używa się również dla określenia halowych, prostokątnych budynków wznoszonych przez władców wczesnopiastowskich na terenie dzisiejszej Polski.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 4,50 na 6)
Loading...