Neandertalczycy z bardzo dalekiej północy?

Jeszcze 31-34 tys. lat temu w północnej części Uralu, tuż przy kole polarnym, mogli żyć neandertalczycy. A to oznacza, że ten mało gościnny region mógł być drugim po Półwyspie Iberyjskim miejscem, w którym nasi wymarli krewniacy przetrwali najdłużej.

Mustierskie narzędzie z Francji ze zbiorów Muzeum w Tuluzie. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Didier Descouens

W miejscowości Byzowaja archeolodzy znaleźli kamienne narzędzia wykonane techniką, która jest kojarzona z neandertalczykami (kultura mustierska). Jednak nie jest to pewny dowód ich obecności w tej części Rosji. Co prawda w Europie narzędzia mustierskie powszechnie występują razem ze szkieletami neandertalczyków, ale już podobne narzędzia znajdywane w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie badacze nierzadko łączą z Homo sapiens.

Zespół naukowców z Francji, Rosji i Norwegii, który bada narzędzia ze stanowiska Byzowaja, skłania się ku neandertalczykom, gdyż nie znaleziono tam żadnych narzędzi charakterystycznych dla Homo sapiens. Badacze podkreślają też, że w Europie nie odkryto dotąd stanowiska wskazującego na używanie przez Homo sapiens wyrobów mustierskich. Przyznają jednak, że dopóki nie znajdą ludzkich kości, nie można mieć pewności, kto tak naprawdę zrobił narzędzia z Byzowaja.

Łącznie na tym podpolarnym stanowisku znaleziono 300 narzędzi i 4000 kości. Wśród tej drugiej grupy znalezisk zdecydowanie dominują szczątki mamutów.

Zdaniem badaczy odkryte narzędzia i kości pochodzą sprzed około 31-34 tys. lat. Wskazują na to nie tylko datowania radiowęglowe, ale też datowanie metodą luminescencji wzbudzanej optycznie, które pozwala ustalić, kiedy kamienie ostatni raz były wystawione na działanie światła słonecznego.

Jeśli więc rzeczywiście znalezione narzędzia są dziełem neandertalczyków, to mamy do czynienia z nie lada sensacją. Dotąd naukowcy uważali, że ostatnim schronieniem tych ludzi był stosunkowo ciepły wówczas Półwysep Iberyjski. To stamtąd pochodziły najmłodsze znaleziska wiązane z naszymi wymarłymi krewniakami. Warto też wspomnieć, że odkrycie przesuwa aż o 1000 kilometrów na północ zasięg kultury mustierskiej. To naprawdę ogromne zmiany w naszej wiedzy o neandertalczykach.

Leżąca blisko Arktyki Byzowaja może też obalić ogłoszoną zaledwie parę dni temu tezę, że neandertalczycy wymarli już około 39 tys. lat temu. Może też być niezwykle ważnym argumentem w dyskusji o wpływie klimatu na wymarcie neandertalczyków.

Wyniki badań narzędzi ze stanowiska Byzowaja ukazały się w Science.

Ludovic Slimak, John Inge Svendsen, Jan Mangerud, Hugues Plisson, Herbjørn Presthus Heggen, Alexis Brugère, and Pavel Yurievich Pavlov (2011) Late Mousterian Persistence near the Arctic Circle, Science, Vol. 332 no. 6031 pp. 841-845 DOI: 10.1126/science.1203866

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...