Wrak rzymskiego statku odkryto w Ostii

11-metrowy odcinek burty starożytnego rzymskiego statku odkryto podczas wykopalisk związanych z budową nowego mostu w Ostii niedaleko stolicy Włoch.

Statki na mozaice z Ostii. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Patrick Denker

Wrak znajdował się 4 metry pod ziemią. Odkryte fragmenty kadłuba są dobrze zachowane. Archeolodzy znaleźli również liny.

Miejsce odkrycia znajduje się 4 km od współczesnego brzegu morza. Wrak jest więc kolejnym dowodem na to, jak bardzo zmieniła się w tym rejonie linia brzegowa.

Ostia była w starożytności najważniejszym portem Rzymu. To tutaj przypływały okręty z towarami dla stolicy. Wielkim utrapieniem dla portu było jednak zamulenie, z którym walczono budując około 3 km na północ od miasta nowe porty (pierwszy za panowania Klaudiusza, a drugi za Trajana). Z czasem przekształciły się one w konkurujący z Ostią Portus.

To nie pierwszy wrak odkryty w Ostii Antica, która jest obecnie jednym z największych stanowisk archeologicznych we Włoszech. Kilka wraków odkryto podczas budowy lotniska Fiumicino w l. 50. XX w. Można je obecnie oglądać w miejscowym muzeum. Jednak największą atrakcją w Ostia Antica są dobrze zachowane pozostałości zabudowy z rzymskimi odpowiednikami kamienic (insulae) na czele.

O odkryciu doniosła włoska agencja ANSA. Film przedstawiający wrak.

Tags: ,