Nowy najstarszy dowód obecności ludzi w Ameryce

Ludzie żyli w Ameryce wcześniej niż na to wskazywały najstarsze znane niebudzące wątpliwości dowody. Archeolodzy znaleźli w Teksasie tysiące zabytków sprzed nawet 15,5 tys. lat. Dotąd najstarszym (zresztą też całkiem nowym) dowodem bytności ludzi w Nowym Świecie były skamieniałe odchody sprzed 14 tys. lat.

Odkrycia dokonano na stanowisku Debra L. Friedkin ponad 60 km na północny zachód od Austin. Badania prowadzili tam naukowcy z kilku amerykańskich uczelni. Teraz zaprezentowali ich wyniki w „Science”.

W Debra L. Friedkin archeolodzy natrafili na zabytki z wielu okresów. Nie spodziewali się jednak, że pod warstwami z pozostałościami kultur Folsom i Clovis sprzed 12-13 tys. lat natrafią na jeszcze coś. Tymczasem kryło się tam blisko 16 tysięcy artefaktów sprzed 13,2-15,5 tys. lat.

W znakomitej większości są to pozostałości po obróbce kamiennych narzędzi, ale badacze znaleźli też ponad 50 całych narzędzi – noży, skrobaków i tzw. chopperów – które wykonano z rogowca. Są one dość małe, dlatego badacze podejrzewają, że wchodziły w skład przenośnego zestawu narzędzi.

Świadomi wagi odkrycia archeolodzy przeprowadzili wiele badań mających wykluczyć możliwość przemieszczenia się zabytków z wyższych warstw. Przeprowadzili aż 60 datowań luminescencyjnych, które wykazały, że ostatni raz warstwy z narzędziami i odłupkami były wystawione na światło słoneczne nawet ponad 15 tys. lat temu.

To odkrycie zadaje już ostateczny cios dawnej tezie, że to kultura Clovis była dziełem pierwszych mieszkańców Ameryki. Teraz wiadomo, że ludzie żyli w Nowym Świecie ponad dwa tysiące lat wcześniej.

Debra L. Friedkin nie jest co prawda pierwszym stanowiskiem z zabytkami poprzedzającymi kulturę Clovis, ale ma zdecydowanie najwięcej takich przedmiotów i w dodatku są one najstarsze.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=lpN4fosp148&w=560&h=349]

Waters, M., Forman, S., Jennings, T., Nordt, L., Driese, S., Feinberg, J., Keene, J., Halligan, J., Lindquist, A., Pierson, J., Hallmark, C., Collins, M., & Wiederhold, J. (2011). The Buttermilk Creek Complex and the Origins of Clovis at the Debra L. Friedkin Site, Texas Science, 331 (6024), 1599-1603 DOI: 10.1126/science.1201855

Dostępna jest również garść komunikatów prasowych : Texas A&M, Uniwersytet Illinois w Chicago, AAAS (wydawca Science).