Nowa twarz Człowieka Lodu

Z okazji 20-lecia odkrycia w alpejskim lodowcu na pograniczu austriacko-włoskim zamarzniętych szczątków prehistorycznego mężczyzny wykonano nową rekonstrukcję jego wyglądu. Jej twórcy, Alfons i Adrie Kennis, holenderscy artyści specjalizujący się w rekonstrukcjach dawnych ludzi, uwzględnili najnowsze trójwymiarowe skany czaszki, a także badania, które wykazały, że najpewniej Człowiek Lodu miał jednak brązowe oczy, a nie niebieskie, jak dotąd sądzono.

Mumia Człowieka Lodu w gablocie-zamrażarce w muzeum w Bolzano (Włochy). Zdjęcie: © South Tyrol Museum of Archaeology

Ötziego, bo tak nazwano mumię, odkryli we wrześniu 1991 r. turyści Helmut i Erika Simon. Początkowo myślano, że są to współczesne zwłoki. Dopiero specjalistyczne badania wykazały, że Ötzi żył 5300 lat temu. Tym samym państwo Simon stali się odkrywcami najstarszej mumii człowieka.

Pomarszczona twarz Człowieka Lodu © South Tyrol Museum of Archaeology/Ochsenreiter

Ötzi miał w chwili śmierci 45 lat. Nowa rekonstrukcja uwzględnia jego podeszły jak na tamte czasy wiek. Widzimy pooraną bliznami twarz starszego mężczyzny z siwiejącymi włosami i brodą. Wcześniejsza rekonstrukcja przedstawiała go jako znacznie młodszego. Trzeba jednak pamiętać, że takie rekonstrukcje mają znaczny stopień dowolności i nie przedstawiają dokładnie rzeczywistego wyglądu, a jedynie go przybliżają. Wielu cech wyglądu nie da się odczytać z czaszki.

Ötzi w pełnej krasie. Miał 160 cm wzrostu i ważył około 50 kg. © South Tyrol Museum of Archaeology/Ochsenreiter

Jeden z braci Kennis podczas tworzenia rekonstrukcji. © South Tyrol Museum of Archaeology/Heike Engel

Na żywo nową twarz (i ciało) Ötziego będzie można oglądać od 1 marca w Muzeum Południowego Tyrolu w Bolzano (Włochy), gdzie przechowywana jest słynna mumia.

Bracia Kennis ze swoimi dziełami. Zdjęcie: © South Tyrol Museum of Archaeology/Heike Engel