Z Muzeum Egipskiego zniknęło 8 cennych zabytków

Bardzo złą informację przyniosła inwentaryzacja przeprowadzona w Muzeum Egipskim w Kairze. W zbiorach brakuje 8 ważnych zabytków sprzed około 3400 lat.

Muzeum Egipskie w Kairze. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Francesco Gasparetti

Jak informuje na swoim blogu egipski minister ds. zabytków Zahi Hawass, zaginęły: złocony drewniany posążek Tutanchamona niesionego przez boginię, tors i ramiona drewnianego złoconego posągu Tutanchamona polującego z harpunem, wapienny posąg Echnatona niosącego ofiary, posąg Nefretete składającej ofiarę, wykonana z piaskowca głowa księżniczki z Amarny, kamienny posąg skryby z Amarny, kolekcja 11 drewnianych posążków uszebti z pochówku Juja (teść Amenhotepa III) i skarabeusz z pochówku Juja.

Hawass nie podał w jakich okolicznościach zaginęły zabytki. Trwa śledztwo mające to wyjaśnić.

Minister poinformował również o włamaniu do magazynu w Dahszur, w którym przechowywano duże kamienne bloki i mniejsze zabytki. Nie podał jednak żadnych szczegółów poza tym, że doszło do niego 11 lutego.

Dwa tygodnie temu do Muzeum Egipskiego wdarła się grupa rabusiów, którzy wykorzystali zamieszanie związane z rozruchami przeciwko prezydentowi Hosniemu Mubarakowi. Dotąd jednak Hawass zapewniał, że nic wówczas nie skradziono.

Zaginięcie tych zabytków to poważny cios dla reputacji słynnego egipskiego archeologa i tamtejszych służb muzealniczych. Od lat Egipcjanie zapewniali, że ich placówki są równie bezpieczne jak zachodnie muzea. Teraz już na pewno nikt w to nie uwierzy. Z tego powodu Egiptowi będzie dużo trudniej odzyskiwać zabytki przechowywane w innych krajach, o co – czasami bardzo ostro – walczył Zahi Hawass. Tymczasem obawy o bezpieczeństwo zgromadzonych na Nilem skarbów były jednym z najczęstszych argumentów przeciwko takim zwrotom.

Zdjęcia trzech zaginionych zabytków na blogu Hawassa. Dwa zdjęcia znajdziecie w National Geographic.