Neandertalski haplotyp w naszych genach

Haplotyp (odcinek DNA) o oznaczeniu B006 od lat intrygował genetyków ze względu na rozmieszczenie obdarzonych nim osób. Prawie w ogóle nie występuje u Afrykanów, ale już u mieszkańców reszty świata nie jest czymś rzadkim. Łącznie ma go 9 proc. ludzi żyjących poza Afryką.

Prof. Damian Labuda z uniwersytetu w Montrealu próbował wraz ze współpracownikami rozgryźć tajemnicę tego haplotypu, ale bezskutecznie. Nigdzie nie dało się znaleźć jego źródła. Przełomem okazało się niedawne odczytanie genomu neandertalczyka przez zespół Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku. Okazało się, że B006 pochodzi od naszych wymarłych kuzynów.

Zdaniem genetyków ten neandertalski haplotyp pojawił się w naszym DNA jakieś 50-80 tys. lat temu. Najpewniej doszło do tego na Bliskim Wschodzie, zanim Homo sapiens rozproszyli się po świecie. To by tłumaczyło występowanie B006 wszędzie poza Afryką.

Nie ma wątpliwości, że takich haplotypów naukowcy znajdą jeszcze wiele w naszych genach. Z analiz zespołu Pääbo wynika, że od 1 do 4 proc. DNA ludzi spoza Afryki pochodzi od neandertalczyków.

Przyłapanie neandertalskiej haplogrupy naukowcy opisali w „Molecular Biology and Evolution”.

Yotova, V., Lefebvre, J., Moreau, C., Gbeha, E., Hovhannesyan, K., Bourgeois, S., Bedarida, S., Azevedo, L., Amorim, A., Sarkisian, T., Avogbe, P., Chabi, N., Dicko, M., Santa Amouzou, E., Sanni, A., Roberts-Thomson, J., Boettcher, B., Scott, R., & Labuda, D. (2011). An X-linked haplotype of Neandertal origin is present among all non-African populations Molecular Biology and Evolution DOI: 10.1093/molbev/msr024