Rabunki w Egipcie. Skarby z grobowca Tutanchamona wśród zniszczonych zabytków

Jak początkowo donosił Reuters, podczas piątkowych demonstracji w Kairze, rabusie włamali się do Muzeum Egipskiego i zniszczyli dwie mumie. Okazuje się jednak, że zniszczenia są bardziej rozległe. Doktor Zahi Hawass, od poniedziałku pełniący funkcję ministra ds. zabytków w nowym egipskim rządzie, poinformował na swoim blogu, że w piątek do muzeum wdarło się około tysiąca ludzi.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=wTOf0x-eGU0&w=580&h=356]

Na szczęście tłum ten spustoszył głównie sklepik z pamiątkami, który najpewniej uznano za część wystawy i mało kto zapuścił się w głąb budynku. Dużo większe zniszczenia są efektem rabunkowego rajdu 10 osób, które dostały się do muzeum przez szklany dach. Kiedy bandyci nie znaleźli złota, zdewastowali 13 gablot w dziale Epoki Później i ich zawartość wyrzucili na ziemię. Następnie skierowali się w poszukiwaniu łupów do galerii Tutanchamona, gdzie zniszczyli statuetkę władcy na panterze oraz polującego faraona na czółnie. Rozrzucone na podłodze zniszczone zabytki pokazała telewizja Al Jazeera. Oglądając relację można zidentyfikować kolejne zniszczone artefakty, jak złoty wachlarz Tutanchamona, rzeźby przedstawiające życie codziennie w Środkowym Państwie, zniszczone figury modelu armii Mehsetiego, model łodzi rzecznej, brązową statuetkę boga Apisa w postaci byka, alabastrową wazę i fajansową biżuterię.

W wypowiedzi dla CNN Hawass potwierdził oficjalnie zniszczenie dwóch mumii, którym bandyci oderwali głowy, oraz zniszczenie jednej statuetki faraona. Dyrektor Muzeum Wafaa el-Saddik, w wywiadzie dla Zeit Online, donosi zaś o kradzieży paru drobnych przedmiotów.

Zdaniem Hawassa większość zniszczonych zabytków najpewniej uda się odrestaurować.

Niestety muzeum w Kairze nie było jedynym celem rabusiów. W swojej relacji doktor Hawass informuje o tragicznej sytuacji w jakiej znalazły się Muzeum Koptów, Narodowe Muzeum w Aleksandrii, Muzeum Królewskiej Biżuterii i Muzeum El Manial. Uzbrojona grupa bandytów wdarła się także do miejsca, gdzie przechowywane były antyki z Narodowego Muzeum w Port Said, okradziono również magazyn muzealny koło Ismailli. Abu Sir, gdzie do tej pory pracowali czescy archeolodzy, pozostawiono niestrzeżone. Doktor nie ma wiadomości o sytuacji w Sakkarze, ale jest w stały kontakcie z inspektorami w Dahszur oraz Memfis.

Poruszający jest jednak fakt, że Egipcjanie bronią swojego dziedzictwa. Dziewięciu złodziei z piątkowej kradzieży w Muzeum Kairskim zostało złapanych przez policję turystyczną oraz studentów. Świat obiegło również zdjęcie przedstawiające żywy łańcuch utworzony w celu chronienia muzeum. Jak donosi PAP, do dnia dzisiejszego zatrzymano około 50 złodziei, a na dachu muzeum umieszczono snajperów. Z kolei w Karnaku mieszkańcy ochronili świątynie przed rabunkiem, a pojmanych i rozbrojonych napastników przekazali wojsku.

Relacja dr Hawassa, wywiad w CNN , wywiad z Wafaa el-Saddik
Zdjęcia z Al Jazeery w porównaniu z pierwotnym wyglądem zabytków

Tekst: J.C, redakcja: W.P.