Wspaniałe bransolety z Sarmizegetusy to autentyki

Jednymi z najgłośniejszy zabytków w Rumunii są w ostatnich latach złote spiralne bransolety o wadze około kilograma każda. Nielegalnie wykopane i przemycone stały się celem międzynarodowego polowania. Policja odzyskała 12 sztuk, ale możliwe, że w ręce rabusiów wpadło ich dwa razy tyle. Tymczasem specjaliści zastanawiają się, czy niezwykle ciężkie bransolety są dziełem starożytnych złotników, czy też współczesnego fałszerza.

Tak wygląda dziś starożytna Sarmizegetusa. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: FDominec

Według ustaleń rumuńskiej policji rabusie znaleźli spiralne bransolety w Sarmizegetusie, starożytnej stolicy Daków, którzy zamieszkiwali niegdyś Rumunię. Prawdopodobnie w 2002 r. przemycili warte miliony euro zabytki poza granice kraju. Gdy władze w Bukareszcie zorientowały się w sytuacji, zaczęło się międzynarodowe polowanie na wywiezione skarby. Okazało się, że trafiły m.in. do USA, Szwajcarii i Francji.

Złapano także osoby odpowiedzialne za rabunek i przemyt. Te, broniąc się przed surowym wyrokiem, powiedziały policji, że bransolety wykonał ich nieżyjący już kolega z przetopionych złotych greckich monet. To rzuciło poważne podejrzenia na autentyczność zabytków i zaczęło debatę na ten temat.

W najnowszym „Antiquity” ukazał się artykuł grupy rumuńskich i niemieckich specjalistów, którzy przeprowadzili badania chemiczne znalezionych bransolet. Wynika z nich, że twierdzenie przestępców najpewniej nie jest prawdziwe. Złoto z bransolet ma bowiem inny skład niż greckie. Jednocześnie dokładnie odpowiada złotu z ziem Daków. Badacze ustalili też, że każda bransoleta powstała z jednej sztabki.

Naukowcy wskazali również na charakterystyczne ciemne plamy będące skutkiem długiego przebywania zabytków w ziemi, a także to, że znaleziono je z monetami z I w. p.n.e. Zdaniem autorów artykułu nie ma więc większych wątpliwości, że są to oryginalne zabytki sprzed co najmniej 2000 lat. Oczywiście nie likwiduje to całkowicie wątpliwości, gdyż skład chemiczny i plamy wprawny fałszerz może dość skutecznie podrabiać, ale zdaniem badaczy fałszerz nie robiłby tak wielu bransolet, gdyż im więcej zabytków, tym ich wartość staje się niższa.

Obecnie 12 zdobionych stylizowanymi liśćmi i głowami węży bransolet znajduje się w muzeum w Bukareszcie. Rumuńscy archeolodzy i muzealnicy mają jednak nadzieję, że uda się odzyskać pozostałe. Niestety nigdy już nie uda się odzyskać dokładnych informacji o miejscu ich złożenia i o wszystkich towarzyszących bransoletom przedmiotach. Badacze wiedzą jedynie, że co najmniej część bransolet była ukryta w zbudowanej z kamiennych płyt skrzyni. Możliwe, że te niezwykle cenne przedmioty złożono w ofierze.

Bransolety są dla Rumunów jednym z najwspanialszych dowodów wielkości i bogactw Daków. Na początku II w. n.e. rozwój tego ludu powstrzymały w wyjątkowo brutalny sposób rzymskie legiony. Część podbitych Daków uległa romanizacji, a pozostali rozpłynęli się wśród innych ludów podczas chaosu panującego w tej części Europy od III do VII w.

Bogdan Constantinescu, Ernest Oberländer-Târnoveanu, Roxana Bugoi, Viorel Cojocaru, Martin Radtke (2010). The Sarmizegetusa bracelets Antiquity, Volume: 84 Number: 326 Page: 1028–1042

O bransoletach można też przeczytać w National Geographic. W obu podanych źródłach są zdjęcia bransolet.