Nowe geoglify z Nazca

Japońscy badacze poinformowali o odkryciu dwóch nowych geoglifów na płaskowyżu Nazca w Peru. Wizerunki głowy i niezidentyfikowanego zwierzęcia znaleźli w odległości 10 km od rejonu, w którym znajdują się najsłynniejsze naziemne rysunki, takie jak np. widoczny poniżej koliber.

Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Martin St-Amant

Głowa ma 4,2 m długości i 3.1 m szerokości. Widać oczy, nos i prawe ucho. Znaleziona obok niej ceramika pochodzi z wczesnego okresu istnienia kultury Nazca, której początek datowany jest na 200 r. p.n.e. Geoglif przedstawiający zwierzę ma 2,7 m długości i 6,9 m szerokości. Badaczom nie udało się ustalić przybliżonej daty jego powstania.

Zdaniem badaczy, obu geoglifów nie odkryto dotąd podczas poszukiwań z powietrza ze względu na ich dość skromne rozmiary.

Niedaleko miejsca, gdzie Japończycy odkryli nowe rysunki znajduje się świątynia.

Ponad 400 geoglifów wykonanych głównie między 500 r. p.n.e. a 500 r. n.e. pokrywa około 450 km kw. płaskowyżu Nazca. Większość z nich to proste linie albo figury geometryczne. Największą sławę zdobyły jednak duże – czasami ponad 200-metrowe – przedstawienia zwierząt (np. małpy, pająka, czy kolibra).

Rysunki z Nazca widać w pełnej krasie tylko z lotu ptaka. Jeśli ktoś stanie obok takiego geoglifu, będzie jedynie widział jasny pas ziemi, który powstał dzięki usunięciu pokrywających płaskowyż ciemnych kamieni.

Nad tajemnicą figur z Nazca naukowcy głowią się już kilkadziesiąt lat. Identyfikowali je jako wizerunki bóstw, znaki ułatwiające obserwację nieba, drogi którymi szły kultowe procesje, czy znaki zodiaku. Fragmenty potrzaskanych naczyń znalezione w miejscach, z których promieniście rozchodzi się część linii prostych mogą być pozostałościami po składanych tam ofiarach, co wskazywałoby na religijne znaczenie przynajmniej części rysunków.

Informację o odkryciu nowych geoglifów podał m.in. The Japan Times. Znajdziecie tam zdjęcie głowy.

Tags: ,