Najstarszy pies Ameryki

Najstarszy dowód obecności w Ameryce psów odkrył student Uniwersytetu Maine. Samuel Belknap znalazł niewielką kość czaszki psa w ludzkim koprolicie (skamieniały kał) sprzed 9400 lat.

W ocenie badaczy znalezienie kości w ludzkich odchodach oznacza, że psy były nie tylko towarzyszem, ale też pożywieniem ówczesnych mieszkańców Ameryki.

Belknap dokonał odkrycia, gdy przygotowywał pracę o diecie dawnych mieszkańców Dolnego Pecos w południowo-zachodnim Teksasie. W trakcie pracy młody badacz sięgnął po skamieniałe odchody odkryte w latach 70. w jaskini Hinds.

Jako że kości psów, wilków, kojotów i lisów są bardzo podobne, przeprowadzono również badania genetyczne. Potwierdziły one, że odkryta kość należy do psa. Genetycy ustalili również, że najbliższymi żyjącymi krewniakami zjedzonego czworonoga są psy z Peru. Wiek znaleziska określono datowaniem radiowęglowym.

Kość ma 1,5 cm na 1 cm. W oparciu o nią Belknap szacuje, że pies mógł ważyć 11-13 kg. W badanym koprolicie była jeszcze jedna niewielka kostka, która może pochodzić z łapy psa, ale jest zbyt mała, by można było przeprowadzić dokładne analizy.

Odkrycie jest najstarszym dowodem obecności udomowionych psów w Ameryce. Uznaje się, że ich przodkiem był euroazjatycki wilk szary. Mała kostka z czaszki jest też najstarszym dowodem jedzenia psów przez ludzi.

Z badań etnograficznych wiadomo, że miejscowe społeczności przyrządzały czasami gulasz z psa. Belknap spekuluje, że kostki znalazły się w odchodach ludzkich właśnie po zjedzeniu takiego gulaszu, do którego trafiły wraz z poćwiartowanym mięsem.

Niegdyś za najstarsze szczątki psów w Ameryce uznawano kości z jaskini Jaguara w Idaho. Ich wiek szacowano na 11 tysięcy lat, ale przeprowadzone później datowania wykazały, że mają one tylko 1-3 tysiące lat.

Dużo starsze szczątki psów odkryto w Europie.

Wyniki badań Belknapa ukażą się w „American Journal of Physical Anthropology”.

Na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu Maine.

Tags: