Ludzie żują liście koki od co najmniej 8 tysięcy lat

Liście koki są bogate w alkaloidy (m.in. kokainę), które zmniejszają głód i ułatwiają wysiłek fizyczny na dużych wysokościach. Ich żucie jest więc bardzo powszechne w wielu andyjskich krajach. Uchodziło to jednak za stosunkowo młody zwyczaj. Pogląd ten obalili właśnie amerykańscy, peruwiańscy i chilijscy badacze na łamach magazynu „Antiquity”.

W dolinie Nanchoc w północno-zachodnim Peru archeolodzy znaleźli domy ludności zbieracko-łowieckiej sprzed około 8000 lat. W części z nich pod podłogami kryły się m.in. przeżute liście koki i bogate w kalcyt skały, z których pozyskiwano wapno ułatwiające uwalnianie się alkaloidów podczas żucia.

Najstarsze dotąd dowody żucia liści koki miały zaledwie 3 tysiące lat. Dodawanie wapna uznawano zaś za znacznie młodszy wynalazek.

Badacze wskazują, że liście i skały znaleźli tylko w niektórych budynkach i w kontekście, który nie miał charakteru domowego, indywidualnego. Ich zdaniem może to oznaczać, że przygotowaniem liści i wapna zajmowali się specjaliści.

Artykuł w Antiquity. Tekst BBC.

Tags: ,