Ponad cztery tysiące średniowiecznych monet odkryto na Pomorzu

Skarb XI i XII-wiecznych srebrnych monet wart według wstępnych szacunków około 200-250 tys. zł znalazła w Boninie (okolice Koszalina) grupa kobiet.

– Jest to wyjątkowe odkrycie. Na Pomorzu nie znaleziono dotychczas takiej liczby monet w jednym miejscu. Naukowej wartości znaleziska nie da się przecenić – mówił na zwołanej w środę konferencji prasowej dyrektor Muzeum w Koszalinie Jerzy Kalicki.

Na monety panie natknęły się przypadkiem podczas sadzenia kwiatów. Zaraz pod powierzchnią ziemi natrafiły na gruz i dzbanuszek, w którym były monety.

Kobiety poinformowały o niespodziewanym znalezisku i na miejsce przybyli archeolodzy. Terenu pilnowała policja. Odkrycia dokonano 21 października, ale informację o nim trzymano w tajemnicy. Obecnie monety znajdują się w w koszalińskim muzeum.

Skarb boniński tworzy około 2000 denarów krzyżowych, 2300 siekańców, czyli pociętych monet, oraz kilkanaście arabskich dirhemów. Numizmaty o łącznej wadze 3,4 kg leżały w dwóch dzbanach owiniętych w płótno. Zdaniem badaczy w miejscu odkrycia nie było żadnej osady.

Na podstawie relacji Głosu Koszalińskiego i depeszy PAP opublikowanej przez gazeta.pl. Na stronie gazety znajdziecie dwa filmiki.