Najnowsze badania potwierdzają, że pierwsi europejscy rolnicy przybyli z Bliskiego Wschodu

Międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez genetyków z Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia) uzyskał kolejne dowody wskazujące na to, że rolnictwo przynieśli do Europy emigranci z Bliskiego Wschodu.

Od wielu dekad naukowcy zastanawiali się, czy pojawienie się rolnictwa w Europie było efektem „wędrówki” wiedzy, czy też po prostu wędrówki mieszkańców Bliskiego Wschodu, gdzie rolnictwo pojawiło się około 11 tys. lat temu.

Ostatnimi czasy badania genetyczne dostarczały coraz więcej dowodów na wędrówkę ludzi. Badania prowadzone pod wodzą australijskich naukowców wzmacniają zgromadzony dotąd materiał dowodowy.

Naukowcy skupili się na genach 21 mieszkańców osady rolników, która około 7,5-6,9 tys. lat temu istniała w Derenburgu w Niemczech (land Saksonia-Anhalt). To jedno z najstarszych rolniczych osiedli w tej części Europy.

Prowadzone z zastosowaniem najnowszych metod dokładne analizy ich DNA zdradziły naukowcom, że ludzie ci mieli wiele genetycznych podobieństw do mieszkańców Bliskiego Wschodu.

– Ostatecznie rozwiązaliśmy kwestię, kim byli pierwsi rolnicy w Europie. To byli najeźdźcy z nowymi rewolucyjnymi ideami, a nie miejscowi łowcy-zbieracze, którzy już od dawna żyli na tych terenach – mówi jeden z głównych autorów badań dr Wolfgang Haak z Uniwersytetu w Adelajdzie.

W oparciu o DNA dawnych rolników naukowcy odtworzyli też potencjalny szlak, którym bliskowschodnia ludność dotarła aż do Niemiec. Wiódł on przez południowo-wschodnią Europę i dzisiejsze Węgry. Doskonale pasuje to do schematu rozprzestrzeniania się rolnictwa w Europie stworzonego już wiele lat temu w oparciu o badania archeologiczne. Wędrówka ta trwała oczywiście wiele stuleci.

Badacze podkreślają, że przeprowadzone analizy były możliwe dzięki ścisłej współpracy z archeologami, którzy odkopywali szczątki dawnych rolników. Jej głównym celem było zapewnienie takich warunków, by zminimalizować zanieczyszczenie prehistorycznego DNA współczesnym materiałem genetycznym. Podejrzenia o takie zanieczyszczenia osłabiły już wyniki wielu analiz dawnego DNA.

Wyniki badań naukowcy zaprezentowali w PLoS Biology. Dostępny jest też ich komunikat prasowy.