Jak Majowie przekształcili bagna w pola

Trwające 20 lat badania ujawniły, że kilka wieków temu temu Majowie przekształcali bagna w Belize w pola uprawne.

Dzięki analizom gleby i zdjęć satelitarnych oraz dzięki zastosowaniu technik nieinwazyjnych amerykańscy badacze ustalili, że obszar bagien o długości co najmniej stu kilometrów był niegdyś uprawnymi polami.

By przekształcić bagna w pola, Majowie wykopali na nich kanały, a uzyskaną w ten sposób ziemię użyli do usypania pól wznoszących się ponad poziom wody. Dzięki temu zyskiwali pola, które jednocześnie miały łatwy dostęp do wody. Z badań wynika, że sadzili na nich m.in. awokado i kukurydzę.

Naukowcy podkreślają, że takie przekształcenie bagien w pola uprawne jest osiągnięciem nie mniejszym niż piramidy Majów czy ich świetna znajomość matematyki.

O wynikach badań dawnego systemu irygacyjnego na bagnach w Belize poinformował Timothy Beach, geograf z Uniwersytetu Georgtown w Waszyngtonie na spotkaniu Geological Society of America. Artykuł na ten temat ukazał się na stronach internetowych Nature.

Wyniki badań Beacha i jego współpracowników to tylko fragment wielkich przemian w naszej wiedzy o rolnictwie Majów. Coraz więcej elementów wskazuje na to, że modyfikowali oni krajobraz w bardzo wielkim stopniu, by uzyskać jak najwięcej plonów. Niedawno ujawnione rewelacyjne wyniki badań za pomocą LIDAR-u okolic Caracol w Belize wykazały np. że prawie wszystkie wzgórza wokół miasta Majowie pokryli tarasami uprawnymi. Wcześniej nikt się nie spodziewał, że czynili to na tak wielką skalę.

Tags: ,