Ruszył remont Karpackiej Troi

Od zeszłego tygodnia trwa popowodziowy remont Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Potrwa on do grudnia 2010 r. W czerwcu przyszłego roku obiekt ma zostać udostępniony turystom – informuje Dawid Iwaniec kierownik Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.

W czerwcu br. niemal gotowy do otwarcia Skansen, podobnie jak znaczna część Jasła i regionu, został dotkliwie zniszczony przez powódź. Zniszczeniu uległ teren parku archeologicznego – pawilon wystawowy, rekonstrukcje wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza, a także obejście obiektu. Przez ostatnie cztery miesiące Muzeum Podkarpackie w Krośnie starało się pozyskać środki na odbudowę obiektu. Ostatecznie remont, którego koszt wyniesie ponad 4,5 mln zł zostanie sfinansowany ze środków MSWiA przeznaczonych na usuwanie skutków wiosennych powodzi na południu Polski oraz z odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela.

Prace remontowe rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. Ich wykonawcą jest firma Inwest-Bud z Sanoka. W chwili obecnej w Karpackiej Troi intensywnie pracuje ok. 100 osób. Odbudowa Skansenu obejmuje gruntowny remont zniszczonego w czasie powodzi terenu parku archeologicznego z pawilonem wystawowym i rekonstrukcjami wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Prace remontowe zakończyć się mają jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia 2010 r. W kolejnych miesiącach trwać będzie ponowne wyposażanie obiektu oraz jego przygotowanie do otwarcia, w tym przede wszystkim montaż ekspozycji w pawilonie wystawowym. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2 poł. czerwca 2011 r.

Postępy w pracach remontowych oraz w przygotowywaniu Skansenu do otwarcia śledzić można poprzez oficjalną stronę internetową Karpackiej Troi www.karpackatroja.pl, gdzie na bieżąco publikowane będą wszelkie informacje.

Tags: