Bardzo stary Homo sapiens z Chin

Chińscy i amerykańscy badacze twierdzą, że odkryli w Chinach szkielet współczesnego anatomicznie człowieka, który ma co najmniej sto tysięcy lat.

Szczątki znajdowały się w jaskini Zhiren w południowej części Chin. Są o 60 tysięcy lat starsze od najstarszych dotąd kości Homo sapiens odkrytych w tej części świata.

Artykuł poświęcony szkieletowi badacze opublikowali w PNAS. Jednym z głównych autorów pracy jest jeden z najbardziej znanych antropologów Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis

Jak podkreślają badacze, odkrycie znacząco zmienia spojrzenie antropologów na pojawienie się współczesnych ludzi we wschodniej części Starego Świata.

W ocenie badaczy odkryty szkielet ma mieszankę współczesnych i archaicznych cech, co odróżnia go od Homo sapiens z Afryki i Europy. Znalezisko wskazuje na to, że ludzie współcześni przez dziesiątki tysiącleci koegzystowali w tej części świata z bardziej archaicznymi gatunkami z rodzaju Homo.

Na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis.

Odkrycie, jeśli będzie uznane przez innych badaczy, niebywale rozszerzy tereny na które ludzie współcześni dotarli jeszcze przed wielkim wyjściem Homo sapiens z Afryki, które szacuje się na około 70 tys. lat temu. Po raz kolejny może się więc okazać, że przeszłość jest bardziej pogmatwana, niż sądziliśmy.

Przerwy nie będzie

Powyższy wpis powstał już w Waranasi w Indiach z mojego komputera z zastosowaniem bezprzewodowego netu, a to oznacza, że przerwy w Archeowieściach nie będzie, choć przez najbliższe siedem tygodni wpisy będą oparte na mniejszej liczbie źródeł i nie będę dawał profesjonalnych cytowań publikacji naukowych oraz zdjęć. Internet mam tu bowiem dość wolny i zajmowałoby to za dużo czasu.