Pieczęć sprzed ponad 8 tysięcy lat

Pieczęć sprzed 8200 lat to najnowsze odkrycie tureckich archeologów, którzy badają pozostałości neolitycznej osady w miejscu zwanym Yesilova Höyük niedaleko Izmiru (dawnej Smyrny) w zachodniej Turcji.

Zdaniem prof. Zafera Derina pieczęci używał administrator. Jest to jeden z najstarszych takich zabytków odkrytych w Turcji, a tym samym na świecie.

Pozostałości prehistorycznej osady w Yesilova Höyük odkryto w 2003 r. Prowadzone od 2005 r. badania zaowocowały dotąd odkryciem ponad 700 zabytków. Są wśród nich kamienne narzędzia (m.in. groty, ostrza i skrobaki), różnorodne paciorki i ceramika. Odkryto też skromne pozostałości budynków.

W neolicie osada znajdowała się na niewielkim wzgórzu, które teraz jest całkowicie przykryte ziemią i najstarsze pozostałości ludzkiej bytności znajdują się na głębokości 4 m.

Dotychczasowe badania wskazują, że osada powstała co najmniej 8500 lat temu, co czyni ją najstarszą ludzką osadą u zachodnich brzegów Anatolii. Odkrycie znacznie więc postarzyło i tak już bogate dzieje ludzkiego osadnictwa w okolicach Izmiru (Smyrny). Nim archeolodzy natknęli się na resztki neolitycznej osady, uważano, że ludzie osiedlili się w tym rejonie około 5000 lat temu. W starożytności Smyrna była zaś jednym z najważniejszych ośrodków miejskich nad Morzem Egejskim.

Mieszkańcy neolitycznej osady budowali domy głównie z drewna i błota w związku z czym pozostały po nich bardzo znikome pozostałości w postaci pokrytych popiołem podłóg z błota, śladów gałęzi i nielicznych kamieni. Archeolodzy znaleźli za to sporo ceramiki i innych zabytków. W ocenie badaczy twórcy osady doskonale opanowali produkcję bardzo dobrej ceramiki, bo występuje ona już w najstarszych warstwach. Archeolodzy znaleźli też pozostałości naczyń wykonanych z marmuru.

Nad osadą neolityczną archeolodzy znaleźli skromniejsze pozostałości osady z okresu chalkolitu (ok. 6300-6200 lat temu).

Zdjęcie pieczęci znajdziecie m.in. na stronie tureckiego Hurriyet Daily News. Zdjęcia innych zabytków i bardziej szczegółowe informacje o badaniach są na oficjalnej stronie wykopalisk.