Trwa renowacja najstarszego znaku drogowego w Europie Środkowej

XII-wieczny kamień milowy, który znajduje się w Koninie, przechodzi szeroko zakrojoną renowację. Pod kierunkiem dr. Piotra Niemcewicza z Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, fundament słupa oczyszczono z mchu, zdezynfekowano i uzupełniono braki ciosami granitowymi. Szczeliny wypełniono zaprawą i osuszono.

Słup z Konina na dwóch zdjęciach wykonanych przed renowacją. Na starszym, czarno-białym bardzo dobrze widać napis

Planowana jest jeszcze impregnacja strukturalna najstarszego zabytku w Koninie. Kamień będzie wzmocniony i hydrofobizowany, aby nadać mu odporność na działanie wody.

Wyryty na słupie łaciński napis informuje, że postawiono go w 1151 r. Zabytek ma 2,5 m wysokości i jest najstarszym takim słupem w Europie Środkowej oraz unikatem w skali europejskiej. Wskazywał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy.

Napis według tłumaczenia Krzysztofa Dunina Wąsowicza głosi: „Roku Wcielenia Pańskiego 1151 do Kalisza z Kruszwicy tu prowadzi punkt, wskazuje to formuła drogi i sprawiedliwości, którą kazał uczynić komes palatyn Piotr i starannie tę drogę przepołowił, aby był go pamiętny, racz każdy podróżny modlitwą prosić łaskawego Boga”.

Do 1828 r. słup stał na cmentarzu w okolicach konińskiego zamku na obecnym Pl. Zamkowym, dawniej zwanym Rynkiem Garncarskim. Obecnie znajduje się przy kościele farnym pod wezwaniem Św. Bartłomieja

O renowacji poinformowała PAP. Skorzystałem również z informacji serwisu www.konin-starówka.pl.

Tags: ,