Film o Karpackiej Troi

Położona niedaleko Jasła Trzcinica, zwana też Karpacką Troją, to miejsce o niezwykle bogatej historii jak na polskie realia. Już wkrótce będzie można zobaczyć tę historię na własne oczy.

Bogate dzieje Trzcinicy zaczęliśmy poznawać dopiero pod koniec XX w. dzięki wykopaliskom archeologicznym. Ku zaskoczeniu badaczy wśród wciąż widocznych dawnych wałów leżały dziesiątki tysięcy zabytków z różnych okresów – świadectwo osadnictwa o wiele dłuższego, niż ktokolwiek się spodziewał.

Pierwsze ufortyfikowane osiedle założyli w Trzcinicy już około 4 tysiące lat temu przedstawiciele grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej. Kilkaset lat później opanowali je przedstawiciele kultury Otomani-Fűzesabony. Rozbudowali fortyfikacje i powiększyli osadę do 2 hektarów. Koniec istnienia tego osiedla badacze datują na ok. 1300 rok p.n.e. Trochę ponad dwa tysiące lat później (ok. 770-780 r. n.e.) Słowianie wykorzystali stare fortyfikacje, by stworzyć potężne grodzisko o powierzchni przekraczającej 3 ha. Zdaniem badaczy mogła to być siedziba lokalnego władcy. Nękany przez Węgrów i Rusów pograniczny gród przetrwał do 1030 r. n.e.

By ludzie mogli lepiej poznać historię tego miejsca, a tym samym przeszłość naszych ziem, zbudowano w Trzcinicy skansen, który będzie otwarty w czerwcu 2011 r. (miał być dostępny już w lipcu tego roku, ale podczas powodzi znalazł się pod wodą). W jego ramach zrekonstruowano ponad 150 m wałów obronnych, 18 chat z różnych okresów oraz 2 bramy. Skansen ma również pawilon wystawowy z nowoczesną ekspozycją.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie stworzyło także wraz z agencją reklamową Media Promocja film popularnonaukowy, który ma pokazać historię tego miejsca. Twórcy filmu chcieli, by dorównywał poziomem produkcjom Discovery i National Geographic. Jak zapewniają efekt końcowy to połączenie merytorycznej rzetelności i atrakcyjnej formy, a jednocześnie dowód na to, że w Polsce także można zrobić film dokumentalny w ciekawy i nowoczesny sposób.

W tworzeniu filmu wzięli udział naukowcy, odtwórcy dawnych rzemiosł, członkowie bractw rycerskich oraz pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Reżyserem i współscenarzystą jest Zdzisław Cozac. Drugim scenarzystą jest Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i wieloletni kierownik prowadzonych w Trzcinicy wykopalisk. Efekt będziecie mogli zobaczyć w poniedziałek 20 września o godz. 20.15 na kanale TVP Historia. Będzie to telewizyjna premiera filmu. A poniżej prezentuję jego zwiastun.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=trogIBSOgYE&fs=1&hl=pl_PL]

Polecam też ciekawą galerię zdjęć z planu filmowego ze świetnie prezentującymi się rekonstruktorami. Więcej informacji o Karpackiej Troi znajdziecie m.in. na stronie www.karpackatroja.pl.