Archeolodzy odkrywają szczegóły nieznanego rzymskiego rajdu w głąb Germanii

Jedno z najciekawszych archeologicznych doniesień w grudniu 2008 r. przyszło z Niemiec, gdzie odkryto pole bitwy z III w n.e. pełne rzymskich zabytków. Znalezisko było bardzo intrygujące, gdyż doszło do niego w samym środku Niemiec. Nikt nie spodziewał się, że w tym okresie rzymskie legiony zapędziły się aż tak daleko.

Replika rzymskiej balisty w rękach rekonstruktorów. Z takiej broni legioniści ostrzeliwali Germanów podczas bitwy na wzgórzu Harzhorn. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Fot. Matthias Kabel

Badania w sezonach 2009 i 2010 pozwoliły naukowcom zdobyć dużo więcej informacji o bitwie, która rozegrała się na wzgórzu Harzhorn blisko 1800 lat temu. Archeolodzy nie tylko są już całkowicie przekonani, że w bitwie brali udział rzymscy żołnierze, ale uważają też, że starcie to wygrali. Nie natrafili bowiem na szczątki Rzymian, ani na sprzączki, które odpadały, gdy barbarzyńcy zdzierali zbroje z pokonanych legionistów.

Tylko w tym roku Niemcy wydobyli z ziemi 1800 zabytków. W oparciu o nie i o wcześniejsze odkrycia stwierdzili m.in., że w skład rzymskich oddziałów wchodzili oszczepnicy z Maroka i łucznicy z Bliskiego Wschodu. Ich formacje często wspierały legionistów jako tzw. auxiliaries (oddziały pomocnicze). Badacze szacują, że w starciu uczestniczyły tysiące zbrojnych po obu stronach.

Archeolodzy ustalili też, że Rzymianie zafundowali Germanom bardzo silny ostrzał z balist. Z ziemi wydobyto aż 70 grotów z pocisków do tej broni. Każdy ważył około 200 gram.

Niemieccy naukowcy stwierdzili też, że do bitwy doszło najpewniej w 235 r. podczas kampanii cesarza Maksymina Traka, który spustoszył germańskie ziemie w odwecie za najazdy na tereny cesarstwa. Na ten rok wskazują datowania radiowęglowe oraz odkryte monety i inne zabytki. Choć wiedzieliśmy z relacji starożytnych historyków, że wojska Maksymina bezlitośnie pustoszyły ziemie Germanów, to jednak nikt nie przypuszczał, że zemsta cesarza sięgnęła aż tak daleko.

Tekst na podstawie depeszy niemieckiej agencji dpa opublikowanej przez Monsters&Critics.

Bardzo fajne zdjęcia zabytków z Harzhorn znajdziecie tutaj. Trochę zdjęć jest także w tym serwisie poświęconym badaniom.

Poniżej pierwszy odcinek półgodzinnego niemieckiego filmu o bitwie na wzgórzu Harzhorn. Pozostałe odcinki znajdziecie na YouTube, ale rzecz raczej tylko dla entuzjastów znających nieźle język niemiecki.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=1n7SUKCTJFA&fs=1&hl=pl_PL]