Pod Szczecinem znaleziono pozostałości chat sprzed 6 tysięcy lat

Pozostałości chat, obiekty o charakterze gospodarczym, naczynia oraz bogaty zestaw narzędzi krzemiennych sprzed 6 tys. lat odkryli w podszczecińskim Mierzynie archeolodzy z Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z pracownikami tamtejszego Muzeum Narodowego. O znalezisku poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Marika Gołda.

Jak z kolei powiedziała dr Agnieszka Matuszewska z Zakładu Archeologii US, naukowcy odkryli obiekty o charakterze mieszkalnym. Były one użytkowane w młodszej epoce kamienia przez ludność, którą archeolodzy identyfikują z tzw. kulturami późno wstęgowymi oraz z kulturą pucharów lejkowatych.

Przedmioty, które wydobyto z obiektów archeologicznych to przede wszystkim naczynia bądź ich fragmenty oraz bardzo bogaty zestaw narzędzi krzemiennych.

Jednym z ciekawszych jest dłuto kamienne. Wstępne analizy wskazują, że wykonano je z kamienia sprowadzonego z regionu Sudetów.

„Dla każdego archeologa w Polsce zajmującego się okresem neolitu, Mierzyn jest miejscem szczególnym. Liczne stanowiska archeologiczne w Mierzynie są znane badaczom nie tylko polskim, ale też europejskim. Obszary te były zamieszkiwane co najmniej od środkowej epoki kamienia, tj. około 10 tysięcy lat temu. Jednak szczególnym powodzeniem ów mikroregion osadniczy cieszył się właśnie w młodszej epoce kamienia, czyli około 5 tys. – 2 tys. lat przed Chrystusem” – dodała Matuszewska.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.