Jeszcze jeden krąg koło Stonehenge

Gęsto się robi wokół najbardziej znanego kamiennego kręgu świata, który stoi na równinie Salisbury w Anglii. Latem ubiegłego roku archeolodzy odkryli pozostałości kamiennego kręgu, który znajdował się ok 1,6 km od Stonehenge. Teraz w efekcie badań geofizycznych badacze zidentyfikowali lokalizację kolejnego kręgu położonego 900 m na zachód od słynnego zabytku.

Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Andrew Dunn.

Zdaniem badaczy tym razem chodzi o drewniany krąg. Jak przekonują, w widocznych na odczytach z aparatury geofizycznej jamach o średnicy 1 m tkwiły niegdyś wielkie drewniane bale.

Odkryte henge (nazwa tego rodzaju kręgów) miało dwa wejścia. Zdaniem badaczy w jakiś czas po zbudowaniu w jego środku usypano kopiec grobowy. Odkrywcy oceniają, że odkryty krąg pochodzi najpewniej z tego samego okresu, co Stonehenge. Dokładnych datowań na razie jednak nie przeprowadzili.

Zbiór kręgów w okolicach Stonehenge uzupełniają jeszcze dwa znane od dawna kręgi. Są to Woodhenge i Durrington Walls, które znajdują się 3 km od słynnego zabytku.

Prof. Vince Gaffney z Uniwersytetu w Birmingham, który kierował badaniami, zapewnia, że czeka nas jeszcze wiele odkryć w rejonie Stonehenge, gdyż większość terenu wokół słynnego kręgu nie była jeszcze badana. Dopiero niedawno badacze zaczęli sobie uświadamiać, że Stonehenge nie stało samotnie w szczerym polu.

Na podstawie BBC, które dało też film i zdjęcia. Warto też rzucić okiem na prezentację na stronach Guardiana (trzeba klikać na „next” pod obrazkiem).