Syberyjscy krewniacy Apaczów

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył wiele pokrewieństw między językiem pewnego nielicznego już syberyjskiego ludu i około 50 językami północnoamerykańskich Indian.

Zdaniem badaczy to pierwsze dobrze udokumentowane pokrewieństwo pierwotnych języków Ameryki i Azji. Język ketyjski, jedyny używany wciąż język należący do grupy jenisejskiej, jest spokrewniony z językami północnoamerykańskiej nadrodziny Na-Dene, do której należą m.in. języki Apaczów i Nawajów oraz używany w południowej Alasce tlingit.

W ocenie naukowców podobieństwa języków Na-Dene i języka ketyjskiego wskazują, że przodkowie używających ich ludów żyli niegdyś w tym samym rejonie i mówili jednym językiem. Swoją hipotezę badacze szczegółowo zaprezentowali w wydanej niedawno przez Anthropological Papers of the University of Alaska książce „The Dene-Yeniseian Connection”. Wcześniej prezentowali ją w mniej obszernych opracowaniach.

Zasięg języków rodziny Na-Dene. Mapa na licencji Creative Commons. Autor: ish ishwar

Ketyjski należy do języków wymierających. Według danych UNESCO używa go około 150 osób żyjących nad Jenisejem w okolicach Turuchańska i Krasnojarska. Część z nich nie zna go zbyt dobrze.

Badacze podczas prowadzonych przez wiele lat porównań znaleźli m.in. ponad 100 wyrazów pokrewnych oraz parę wspólnych zaimków i afiksów.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie pokazuje, jak ważne jest studiowanie wymierających języków, gdyż mogą nam one ujawnić wiele informacji o prehistorii.

Na podstawie informacji prasowej University of Alaska Fairbanks.