Posiłek z lwa sprzed ponad 300 tysięcy lat

Odkryte w Hiszpanii kości lwa jaskiniowego z wyraźnymi śladami nacięć wykonanych kamiennymi narzędziami są bezsprzecznym dowodem na to, że tego wielkiego kota zjedli prehistoryczni ludzie.

17 kości wymarłego już lwa jaskiniowego (Panthera leo fossilis) odkryto w Gran Dolina w Sierra de Atapuerca, jednym z najbogatszych prehistorycznych stanowisk na świecie. Leżały one w warstwach sprzed około 350-300 tys. lat. W Europie żyli wówczas Homo heidelbergensis, przodkowie neandertalczyków.

W ocenie hiszpańskich badaczy, którzy analizowali szczątki, nacięcia są identyczne jak te znajdowane na patroszonej przez prehistorycznych myśliwych zwierzynie łownej. Nie ma więc wątpliwości, że dawni ludzie zjedli lwa na posiłek.

Nie jest jednak pewne w jaki sposób król zwierząt trafił do ludzkiego menu. Zdaniem badaczy z pewnością nie była to padlina zwierzęcia upolowanego przez inne drapieżniki. Jak przekonuje kierująca badaniami Ruth Blasco z uniwersytetu Rovira i Tirgili w Tarragonie, gdyby lew padł ofiarą innych drapieżników, to smakowite wnętrzności byłyby zjedzone, zanim przybyli ludzie.

Czyżby więc Homo haidelbergensis polowali na lwy jaskiniowe, które były średnio o pół metra dłuższe od ich współczesnych afrykańskich krewniaków? Na to pytanie na razie odpowiedzieć się nie da. Lew mógł bowiem umrzeć z przyczyn naturalnych, a ludzie jedynie natknęli się na jego ciało. A nawet jeśli zginął z ręki człowieka, to mógł to być efekt przypadkowego spotkania, które skończyło się starciem lwa i ludzi, a nie celowego polowania. Możliwe też, że Homo haidelbergensis zdecydowali się zaatakować lwa, gdyż był ranny albo chory i nie potrafił skutecznie się bronić. Za przypadkowością posiłku z lwa przemawia również to, że badacze nie znajdują wielu śladów polowania na te zwierzęta.

O badaniach szczątków wypatroszonego lwa badacze napisali w „Journal of Archaeological Science”.

Blasco, R., Rosell, J., Arsuaga, J., Bermúdez de Castro, J., & Carbonell, E. (2010). The hunted hunter: the capture of a lion (Panthera leo fossilis) at the Gran Dolina site, Sierra de Atapuerca, Spain Journal of Archaeological Science DOI: 10.1016/j.jas.2010.03.010

Łatwiej dostępny materiał na ten temat znajdziecie np. w National Geographic.