Średniowieczny gród spod amfiteatru

Badania pod przebudowywanym amfiteatrem w Opolu przynoszą coraz ciekawsze odkrycia. Na początku maja archeolodzy natknęli się na pozostałości wału chroniącego gród, który istniał być może już w X w.

W ubiegłym roku archeolodzy odkryli fosę grodu. Datowanie dendrochronologiczne drewna, którego użyto do jej umocnienia, wskazało na lata 80. XI w., co oczywiście nie oznacza początku grodu. Zdaniem archeologów znalezione drewno użyto najpewniej podczas przebudowy grodu.

Odkryty teraz wał składał się ze skrzyń drewnianych, wypełnionych ziemią i luźnymi kamieniami. – Jest spalony, ale mimo to nieźle zachowany – mówiła dziennikarzom Małgorzata Przysiężna-Pizarska, kierownik badań.

Podczas badania wału archeolodzy znajdują wiele przedmiotów, które należały do mieszkańców opolskiego grodu. Jednym z najciekawszych znalezisk jest metalowy krzyżyk z XII albo XIII w.

– Nie wiemy kto go nosił, ani w jaki sposób został zgubiony – powiedziała Nowej Trybunie Opolskiej Magdalena Przysiężna-Pizarska. – Tak naprawdę nie wiemy nawet z czego został wykonany. Ze względu na wagę podejrzewamy, że jest z ołowiu lub srebra. Widać, że został kunsztownie wykonany.

Archeolodzy znaleźli również prześliki (element wrzeciona), ozdobną zapinkę, noże i nożyczki, fragment rogu, grot strzały, a także ceramikę i kości.

Na podstawie artykułów Nowej Trybuny Opolskiej (starszy, nowszy).

Krótki film z wykopalisk

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=bAxwFMKkw10&hl=pl_PL&fs=1&]