Koreańska mumia

Zmumifikowane ciało kobiety, która żyła około 500 lat temu, znaleźli koreańscy archeolodzy w grobowcu w okolicach Seulu. Miejsce jej pochówku odkryto podczas prac budowlanych 55 km na południe od Seulu.

Kobieta miała 154 cm wzrostu. Zdaniem badaczy była arystokratką z epoki Dżoson, na co wskazują jej strój, fryzura, a także umieszczona na jej drewnianej trumnie tabliczka głosząca, że mąż kobiety był członkiem władz.

Kobietę owinięto płótnami i pochowano wraz z sukniami i osobistymi przedmiotami, w tym grzebieniami, szpilkami do włosów i naczyniami ceramicznymi. Koreańscy badacze podkreślają, że odkrycie tak dobrze zachowanej mumii ubranej w świetnie zachowane ubrania jest wielką rzadkością.

W początkowym okresie epoki Dżoson istniał zwyczaj chowania możnych w szczelnych trumnach pokrytych gipsem. W efekcie ciała ulegały naturalnej mumifikacji. Koreańscy archeolodzy odkryli już sporą liczbę takich mumii.

Badacze podejrzewają, że kolejna mumia kryje się w drugim grobowcu, położonym obok miejsca pochówku kobiety. Możliwe, że będzie to jej mąż.

Na podstawie JoongAngDaily. Dali zdjęcie.