Homo sapiens krzyżowali się z innymi gatunkami ludzi

Dwukrotnie w historii naszego gatunku doszło do krzyżowania się z innymi gatunkami z rodzaju Homo – wynika z badań genetycznych prowadzonych pod kierunkiem Jeffreya Longa z Uniwersytetu Nowego Meksyku.

O dość sensacyjnych wynikach analiz DNA 1983 osób z 99 społeczności z całego świata Long poinformował kilka dni temu na spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Antropologów Fizycznych.

Zdaniem badaczy z ich analiz wynika, że pierwszy raz do krzyżowania się z innym gatunkiem Homo doszło około 60 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie. Ludzie będący „owocem” tego krzyżowania się powędrowali później do Europy, Azji i Ameryki. Drugi przypadek miał zdaniem genetyków miejsce gdzieś we wschodniej Azji około 45 tys. lat temu. Jego ślady noszą w swoich genach mieszkańcy Oceanii.

Co ważne żadnych śladów krzyżowania się nie znaleziono wśród populacji afrykańskich, gdyż dochodziło do niego tylko w przypadku Homo sapiens, którzy opuścili Afrykę.

Nasi przodkowie mogli się krzyżować z Homo heidelbergensis oraz z neandertalczykami. Jest więc możliwe, że Homo sapiens, którzy około 40 tys. lat temu wkroczyli do zamieszkanej przez neandertalczyków Europy mieli już w sobie neandertalskie geny pochodzące od przedstawicieli tego gatunku żyjących na Bliskim Wschodzie. Jak mówi Long, mała cząstka neandertalczyka jest prawie w każdym człowieku.

Na razie o badaniach można przeczytać w artykule redakcyjnym Nature. Recenzowana praca badaczy jest dopiero przygotowywana.

Badania zespołu z Nowego Meksyku mogą być początkiem sporej burzy w paleoantropologii. Są bowiem dowodem na to, że Homo sapiens mógł mieć płodne potomstwo z innymi pokrewnymi gatunkami, co dotychczas nie było w żaden sposób udowodnione. Wykazanie tego faktu daje zaś mocny argument przeciwko wydzielaniu tak wielu gatunków ludzi.