Mumie pawianów zdradzą nam, gdzie leżał Punt?

Terminem Punt starożytni Egipcjanie określali krainę leżącą gdzieś nad Morzem Czerwonym. Jej dokładna lokalizacja nie jest znana. Badacze najczęściej wskazują na współczesną Erytreę, ale mogła to być również Somalia, a nawet Jemen. Możliwe też, że Punt nie był dokładnie zdefiniowany i nazwa ta obejmowała wszystkie wymienione obszary.

Kraina Punt na płaskorzeźbie w świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Hans Bernhard.

Być może nazwa Punt byłaby dziś kompletnie nieznana, gdyby nie wielka wyprawa do tej krainy, którą Egipcjanie zorganizowali za panowania królowej Hatszepsut. Wysłani przez królową żeglarze przywieźli cenne gatunki drewna (np. heban), aromatyczne żywice, drewno kadzidlane, kość słoniową, złoto, proszek antymonowy, charty, skóry leopardów oraz małpy. i być może ten ostatni „towar” zdradzi nam miejsce, do którego dotarli egipscy żeglarze.

Taką nadzieję ma zespół naukowców, który chce zbadać mumie dwóch pawianów sprzed około 3 tys. lat. Badacze liczą, że zachowane w ciałach zwierząt izotopy zdradzą miejsce ich pochodzenia.

W skład zespołu wchodzą Nathaniel Dominy z Uniwersytetu Kalifornia w Santa Cruz i prof. Salima Ikram z Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze.

Na pierwszy ogień pójdą włosy pawianów. Badacze będą analizować zawarte w nich izotopy tlenu. Porównanie z izotopami z włosów współczesnych pawianów z różnych rejonów wschodniej Afryki może zdradzić miejsce, z którego te zwierzęta przybyły do Egiptu. Jednak jeśli zwierzęta dość długo żyły w Egipcie, to włosy dostarczą jedynie danych z egipskiego okresu życia pawianów. Dlatego w drugim etapie naukowcy planują pobrać próbki z kości zmumifikowanych pawianów. Jednak nawet wtedy nie ma pewności, że badania pozwolą precyzyjnie ustalić miejsce pochodzenia małp. Różnice w izotopach z różnych rejonów mogą bowiem być zbyt małe.

Na podstawie Heritage Key.

Przeczytaj o wynikach badania włosów pawianów.

Warto obejrzeć też poniższy film z Heritage Key, w którym prof. Salima Ikram opowiada o mumifikacji zwierząt. Pokazano w nim również wiele niesamowicie wyglądających mumii.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=ZwRgctx9SyA&hl=pl_PL&fs=1&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999]