Sterkfontein znów zadziwia. Odkryto szkielet praczłowieka sprzed 2 milionów lat

Sterkfontein to skupisko wapiennych jaskiń w Południowej Afryce. Od ponad 70 lat naukowcy dokonują tam odkryć, które dostarczają bezcennych informacji o początkach ludzkości. Odkryto tam m.in. liczne szczątki homininów z gatunku Australopithecus africanus, w tym słynną panią Ples sprzed 2,15 mln lat, której czaszkę widzicie na zdjęciu. Zachodnie media piszą właśnie o nowym doniosłym odkryciu. Jego szczegóły poznamy w czwartek.

Według nieoficjalnych informacji zespół naukowców pod kierunkiem Lee Bergera z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu (Południowa Afryka) odkrył w jaskini Malapa prawie kompletny szkielet istoty o 150 tysięcy lat młodszej od pani Ples. Jak piszą media hominin ten jest nowym nieznanym dotąd gatunkiem i może być istotą pośrednią między Australopithecus africanus a Homo habilis, a więc być może przodkiem rodzaju Homo, albo też jego pierwszym przedstawicielem.

Oprócz szkieletu zespół Bergera miał wydobyć ze skały mniej kompletne szczątki jeszcze kilku osobników z tego gatunku. Nieliczni naukowcy spoza zespołu badawczego, którzy mieli okazję widzieć szkielet są pełni zachwytów.

Jeśli te wstępne doniesienia się potwierdzą, to najpewniej dość mocno wzbogaci się nasza wiedza o kluczowym momencie w dziejach ludzkości, czyli trwającej kilkaset tysięcy lat „chwili”, w której na ziemi pojawiły się pierwsze istoty nazywane człowiekiem.

Znalezisko będzie tu o tyle cenne, że większość znajdowanych przez naukowców szczątków homininów to pojedyncze kości i zęby. Dają one stosunkowo mało informacji o istotach, do których należały. Tymczasem prawie kompletny szkielet może dać odpowiedzi na wiele pytań, które nękają naukowców od dziesiątków lat. Najpewniej jednak jednocześnie dostarczy całą garść nowych pytań. Tak to już jest w nauce.

Krążącymi wśród paleoantropologów pogłoskami o nowym odkryciu zajął się m.in. Daily Telegraph.

8 kwietnia „Science” opublikowało oficjalny artykuł odkrywców nowego hominina – więcej w tekście Australopithecus sediba – przodek wszystkich ludzi?