Ślepe wrota wezyra królowej Hatszepsut

Duże ślepe wrota wykute z czerwonego granitu znaleźli egipscy archeolodzy w pobliżu wielkiej świątyni w Karnaku. Pochodzą one z grobowca wezyra Usera i jego żony imieniem Toj.

Wrota mają 175 cm wysokości, 100 cm szerokości i 50 cm grubości. Badacze znaleźli na nich wiele religijnych tekstów, a także różne tytuły Usera, który objął stanowisko wezyra w piątym roku panowania królowej Hatszepsut (ok. 1474 r. p.n.e.).

Grobowiec wezyra znany pod nazwą TT61 znajduje się na zachodnim brzegu Nilu w Szeich Abd el-Gurna niedaleko świątyni Hatszepsut. Userowi przypisuje się też leżący w tym samym rejonie grobowiec TT131. Oba znajdują się tym samym po drugiej stronie rzeki niż świątynia w Karnaku. Zdaniem egipskich badaczy wielki blok granitu usunięto z grobowca wezyra jeszcze w starożytności i wykorzystano go przy stawianiu budowli z okresu rzymskiego.

User był wujem wezyra Rechmire, który sprawował urząd za panowania Tutmozisa III.

Na podstawie informacji umieszczonej na stronach Zahiego Hawassa. Znajdziecie tam też zdjęcie odkrytych wrót.

Ślepe wrota były jednym z najważniejszych elementów egipskiego grobowca. Zaznaczały miejsce styku między sferą doczesną a zaświatami. Egipcjanie wierzyli, że pozwalały duszy zmarłego przechodzić między tymi światami.

Tags: , , ,