Pierwsi ludzie przybyli na Flores co najmniej milion lat temu

Indonezyjska wyspa Flores zajmuje w nauce szczególne miejsce. To na niej odkryto kilka lat temu jeden z najbardziej zadziwiających szkieletów człowieka. Mająca zaledwie metr wysokości istota przezwana hobbitem, a oficjalnie nazwana Homo floresiensis (Człowiek z Flores) wstrząsnęła paleoantropologią i wywołała ogromny spór w środowisku naukowym, o którym pisałem wiele razy.

Jednak już wcześniej o Flores było wśród naukowców dość głośno. Jeden z powodów to odkryte tam kamienne narzędzia sprzed około 880 tys. lat, które są mocnym dowodem na to, że na długo przed pojawieniem się naszego gatunku ludzie potrafili pokonać morze.

W najnowszym „Nature” ukazał się artykuł, który przesuwa datę pojawienia się na Flores pierwszych ludzi o 120 tys. lat. Datowanie argonowe wykazało, że inne kamienne narzędzia odkryte w 2005 r. na stanowisku Wolo Sege mają aż milion lat. Co więcej naukowcy sugerują, że badany przez nich rejon może nie być dość stary, by zachowały się w nim ślady pierwszych ludzi na wyspie, czyli inaczej powiedziawszy wyspa mogła być zamieszkana przez przedstawicieli rodzaju Homo jeszcze wcześniej.

Co to oznacza dla słynnego hobbita? Narzędzia z Wolo Sege (jak i te trochę młodsze) pośrednio wspierają hipotezę odkrywców Homo floresiensis, że jest to skarłowaciały potomek wczesnych Homo. Pokazują one, że jacyś prymitywni ludzie niewątpliwie wyszli z Afryki i co najmniej milion lat temu dotarli do leżącej wiele tysięcy kilometrów dalej i odciętej morzem od kontynentu wyspy Flores. Odkrywcy hobbita mogą więc powiedzieć: „Patrzcie, oto narzędzia przodka Homo floresiensis.”

Opisane w „Nature” narzędzia ucieszą również zwolenników hipotezy o podróżach morskich Homo erectus (czyt. Pierwsi ludzie na Krecie i żeglujący Homo erectus). Choć moim zdaniem nie możemy być pewni, czy dawni ludzie dotarli na Flores celowo. Wszak lemury podbiły Madagaskar kilkadziesiąt milionów lat temu, a nikt nie twierdzi, że przeprawiły się tam rozmyślnie (czyt. Skąd się wzięły niezwykłe zwierzęta Madagaskaru).

Artykuł badaczy w Nature,
informacja redakcyjna Nature,
zdjęcie niektórych narzędzi z Wolo Sege.