Niezwykłe cmentarzysko z pustyni Takla Makan

W The New York Times ukazał się bardzo ciekawy artykuł o niezwykłym cmentarzysku sprzed blisko 4 tys. lat, które odkryto wiele lat temu w zachodniej części Chin.

Cmentarzysko leży w Kotlinie Kaszgarskiej w regionie autonomicznym Sinkiang, ale pochowani na nim ludzie mają europejskie rysy twarzy i – jak wykazały niedawne badania Chińczyków – także geny. Ich szczątki , choć spoczywają na jednej z największych na świecie pustyń, złożono w przewróconych do góry dnem łodziach. Łącznie odkopano około 200 mumii. Nie jest to jednak jedyne miejsce w Kotlinie Kaszgarskiej z mumiami ludzi o europejskim wyglądzie.

Niezwykłość nekropoli wzmacnia to, że nad pochówkami stoi las fallicznych symboli, oznaczający żywą fascynację seksem i pożytkami płynącymi z prokreacji. W dodatku w trumnach kobiet chińscy archeolodzy natknęli się na naturalnych rozmiarów, wykonane z drewna męskie członki.

Prezentowane powyżej zdjęcie jednej z „europejskich” mumii z Kotliny Kaszgarskiej zrobił około 1910 r. Aurel Stein.

Więcej, w tym zdjęcie „lasu fallicznych symboli”, w artykule The New York Times. Możecie też skorzystać z polskiego przedruku w Interii (właśnie dlatego darowałem sobie dłuższe streszczenie), ale nie ma w nim zdjęć z NYT. A na koniec fragment filmu z National Geographic o badaniach mumii z Kotliny Kaszgarskiej.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=9-LXAfmnakg&hl=pl_PL&fs=1&]