Masowy grób zmasakrowanych Wikingów

W czerwcu ubiegłego roku brytyjscy archeolodzy natknęli się w miejscu zwanym Ridgeway Hill niedaleko południowego wybrzeża Brytanii na stos czaszek i walające się obok korpusy 51 mężczyzn. Gdy pisałem wówczas o tym odkryciu, nie była pewna przyczyna śmierci mężczyzn, ich pochodzenie, a nawet dokładny wiek znaleziska. Badania archeologów, antropologów i specjalistów od analizy izotopów zdradziły nam te tajemnice.

Okazuje się, że mężczyźni byli prawnie na pewno wikińskimi wojownikami. Analiza izotopów z zębów 10 mężczyzn ujawniła, że pochodzili z różnych miejsc w Skandynawii. Jeden z nich przybył nawet z terenów na północ od Kręgu polarnego.

Zdaniem naukowców mężczyźni zginęli między 910 a 1030 r. w wyniku egzekucji urządzonej najpewniej przez Anglosasów. Ślady na kościach sugerują, że zmasakrowano ich mieczami bądź podobną bronią.

Oczywiście na razie nie ma stuprocentowej pewności, czy wszyscy mężczyźni pochodzili ze Skandynawii, gdyż zbadano zęby tylko 10, ale zdaniem naukowców jest to bardzo prawdopodobne.

Więcej w artykułach BBC i Telegraph.co.uk.. Warto obejrzeć galerię zdjęć w BBC.