Małe psy pochodzą z Bliskiego Wschodu?

Jest bardzo możliwe, że małe psy pochodzą z Bliskiego Wschodu – uważają badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA).

„Nie ruszaj mojej kości”. Mały mieszaniec z przewagą cech Chihuahua przypomina o swoim wilczym pochodzeniu, gdy grozi mu utrata ulubionego przysmaku. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: David Shankbone. Polecam też drugie zdjęcie tego „groźnego” malucha znane w sieci pod nazwą „Killer Chihuahua”

Naukowcy ustalili, że wersja genu IGF1 (wpływa on na wielkość zwierzęcia), która występuje u przedstawicieli wszystkich ras małych psów, jest najbardziej podobna do jego wariantu spotykanego w genach szarych wilków z Bliskiego Wschodu. Jednocześnie wersja IGF1 spotykana u małych psów prawie w ogóle nie występuje u przedstawicieli dużych ras.

Zdaniem uczonych małe psy są najpewniej efektem udomowienia przez ludzi. Mniejsze zwierzęta bardziej nadawały się do trzymania w domach pierwszych rolników. Jak wskazują naukowcy udomowienie zwierząt bardzo często prowadzi do zmniejszenia ich rozmiarów i zjawisko takie zaobserwowano już u wielu gatunków (np. świń i bydła).

Analizując gen IGF1 badacze stwierdzili, że mutacja sprzyjająca małym rozmiarom zaszła już po udomowieniu szarego wilka. Miało to jednak miejsce we wczesnym okresie udomowienia skoro wszystkie małe psy mają taką samą wersję IGF1.

Najstarsze znane szczątki małych psów odkryto właśnie na Bliskim Wschodzie. Mają one około 12 tys. lat. W Europie najstarsze szczątki przypisywane psom pochodzą sprzed 31 tys. lat, ale należą one do dużego osobnika.

Wyniki badań ukazały się w BioMed Central. Bardziej przystępną informację znajdziecie w BBC.