Pierwszy minojski wrak

Ludzie, którzy ponad 3500 lat temu stworzyli na Krecie wspaniałą cywilizację, a których zwiemy Minojczykami, uchodzą za doskonałych żeglarzy. Uważa się, że Kreta była morską potęgą, a jej statki woziły dobra z całego śródziemnomorskiego świata.

Wizja ta ma piękne oparcie choćby w dziełach sztuki. Na jedno z nich – fragment wspaniałego fresku z minojskiej osady Akrotiri na wyspie Thera – patrzycie za każdym razem, gdy wchodzicie na Archeowieści. Dużo gorzej było z wrakami minojskich statków. Do niedawna nie znaliśmy ani jednego.

Pierwszy minojski wrak odkryła wraz ze swoim zespołem rodowita mieszkanka Krety archeolog Elpida Hadjidaki. Na pierwsze fragmenty pochodzących z niego ceramicznych naczyń badacze natknęli się w 2003 r. przy niewielkiej wysepce Pseira, która leży u brzegów Krety.

Od tego czasu wydobyli 209 ceramicznych naczyń, z których 80 zachowało się prawie w całości. Ich kształt wskazuje, że służyły najpewniej do transportu wina i oliwy. Zespół Hadjidaki wydobył też naczynia kuchenne, kubki oraz ciężarki do sieci rybackich.

Do naszych czasów nie zachowały się niestety żadne fragmenty samego statku. Jednak analizy rozmieszczenia znalezionych przedmiotów wyraźnie wskazują, że opadły one na dno wraz ze statkiem. Ułożenie wielu naczyń sugeruje, że statek poszedł pod wodę dnem do góry.

Badania znalezionej ceramiki, które przeprowadził Philip Betancourt ujawniły, że wrak pochodzi sprzed około 1800-1700/1675 lat p.n.e. Wszystkie naczynia wykonano we wschodniej części Krety.

Zdaniem archeologów zatopiony statek najpewniej służył do przybrzeżnego transportu.

Więcej i zdjęcia w artykule magazynu Archaeology.