Prehistoryczny wrak pełen sztab miedzi

Jeden z najstarszych wraków świata znaleziono niedaleko Salcombe w angielskim hrabstwie Devon. Odkrycie pozwala lepiej wyobrazić sobie, jak wyglądał wówczas handel nad kanałem La Manche.

Zdaniem ekspertów znalezisko ma około 3200-2900 lat. Sama łódź co prawda nie zachowała się, ale z morskiego dna nurkowie wydobyli tę część jej ładunku, która przetrwała do naszych czasów.

Wrak odkryła w ubiegłym roku grupa archeologów-amatorów South West Maritime Archaeological Group. O odkryciu poinformowano na niedawnej konferencji naukowej.

Nurkowie wydobyli z morskiego dna 259 sztabek miedzi i 27 cyny. – To ogromny ładunek – powiedział Ben Roberts z British Museum. W jego ocenie jest to doskonały dowód wymiany handlowej, jaka w epoce brązu miała miejsce na wodach kanału La Manche.

Obecnie zabytki badają specjaliści z uniwersytetu w Oxfordzie. Według wstępnych ustaleń surowiec, z którego zrobiono sztabki, pochodzi z różnych części Europy.

Z wody nurkowie wydobyli również brązowy miecz i trzy złote torki (bransolety).

Choć do naszych czasów nie zachowały się żadne fragmenty łodzi, to zdaniem specjalistów prawdopodobnie była to jednostka wiosłowa mieszcząca około 15 osób.

British Museum, do którego mają trafić zabytki, określi wartość znaleziska, a tym samym wysokość nagrody dla znalazców.

Na podstawie Telegraph.co.uk i BBC.