Nowe odkrycia w Aleksandrii

Ruiny świątyni bogini Bastet odkryli egipscy archeolodzy w części Aleksandrii zwanej Kom el-Dikka. Odsłonięte pozostałości świątyni mają 60 m na 15 m. Budowlę zburzono wiele stuleci temu i służyła jako kamieniołom.

alexandrie_112004_02

Niewielki teatr (odeon) z IV wieku n.e. odkryty przez Polaków na Kom el-Dikka w 1964 r. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0. Autor: Neithsabes

Egipscy archeolodzy znaleźli w pobliżu świątyni około 600 ptolemejskich figurek. Wiele przedstawia Bastet, „kocią” boginię opiekuńczości i macierzyństwa, dlatego egipscy naukowcy uznali, że świątynia była poświęcona jej kultowi.

Wśród zabytków były też wapienne rzeźby niezidentyfikowanych dzieci i kobiet, a także wiele naczyń ceramicznych, brązowe i fajansowe statuetki różnych bóstw egipskich, a także terakotowe posągi bogów Harpokratesa (grecka forma imienia Horusa-dziecka) i Ptaha.

Według odkrywców fundamenty świątyni pochodzą z czasów królowej Berenike, żony Ptolemeusza III Euergetesa (246-222 p.n.e). Tym samym jest to pierwsza znana ptolemejska świątynia bogini Bastet odkryta w Aleksandrii.

Archeolodzy odkryli też bazę granitowego posągu z czasów panowania Ptolemeusza IV (204-180 p.n.e.). Z umieszczonego na bazie greckiego napisu wiadomo, że posąg, który niegdyś na niej stał, przedstawiał wysokiego urzędnika z ptolemejskiego dworu.

Kolejne znaleziska to m.in. rzymskie cysterny na wodę, grupa 14-metrowych studni, kamienne kanały i pozostałości.

Na podstawie komunikatu na stronie Zahi Hawassa, szefa egipskich służb archeologicznych. Jest kilka zdjęć.

Kom el-Dikka powinna być doskonale znana wszystkim polskim miłośnikom archeologii. Miejsce stało się słynne dzięki rozpoczętym w 1960 r. wykopaliskom legendy polskiej archeologii prof. Kazimierza Michałowskiego, które jego następcy prowadzą po dziś dzień. Polacy odkryli tam m.in. jedyne w regionie śródziemnomorskim pozostałości starożytnej uczelni, a także wielkie łaźnie i domy mieszkalne. Więcej możecie dowiedzieć się z bogato ilustrowanych tablic na stronach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW:
Tablica poświęcona wykopaliskom prof. Michałowskiego.
Tablica poświęcona późniejszym badaniom.