Giza. Znaleziono kolejne grobowce budowniczych piramid

Grupę grobowców, w których pochowano budowniczych piramid Cheopsa i Chefrena, odkryli egipscy archeolodzy w Gizie.

Według kierującego badaniami szefa egipskich służb archeologicznych Zahi Hawassa ostatnie takie grobowce pochodzące z czasów IV i V dynastii odkryto w latach 90. XX w. W jego ocenie grobowce budowniczych piramid są jednym z najważniejszych odkryć XX i XXI w., gdyż pozwalają lepiej poznać czasy IV dynastii, a także obalają twierdzenia, że piramidy stawiali niewolnicy.

– Te grobowce leżą w pobliżu piramidy króla, co wskazuje, że w żadnym razie pochowani w nich ludzie nie byli niewolnikami. Gdyby nimi byli, nie mogliby zbudować swoich grobowców obok królewskiego – twierdzi Hawass.

Najważniejszy odkryty właśnie grobowiec należy do człowieka imieniem Idu. Składa się z kilku obudowanych wapieniem szybów grobowych z niszami. Nadzorujący wykopaliska Adel Okasha ocenił, że grobowiec ma kształt charakterystyczny dla takich budowli z IV dynastii i jest podobny do grobowców znajdowanych w pobliżu piramidy Snofru w Daszur.

Na zachód od tego grobowca archeolodzy znaleźli kolejne pochówki robotników z pozostałościami sarkofagów. Jeszcze jeden duży grób z kilkoma szybami znajdował się na południe od powyższych pochówków. W każdym szybie naukowcy znaleźli szkielet i ceramikę.

Jak podał Hawass, naukowcy znaleźli również dowody na to, że mieszkańcy Dolnego i Górnego Egiptu codziennie dostarczali budowniczym piramidy 21 sztuk bydła i 23 owce. W zamian za to rodziny, które dostarczyły zwierzęta, były zwalniane z podatku.

W ocenie głównego archeologa Egiptu przy budowie piramid pracowało nie więcej niż 10 tys. robotników, a odkryte grobowce wskazują, że pochodzili oni z ważnych rodzin. Pracownicy zmieniali się co trzy miesiące. Ci pochowani w Gizie zmarli podczas budowy.

Cmentarzysko budowniczych piramidy odkryto przypadkiem w 1990 r., gdy koń potknął się o strukturę z suszonej cegły, która chroniła jeden z grobowców. Nekropola składa się z dwóch poziomów połączonych rampą. Tworzące ją grobowce są różnych kształtów. W niektórych znaleziono inskrypcje, w których robotnicy zwali siebie „przyjaciółmi Cheopsa”.

Na podstawie informacji prasowej na stronach Zahiego Hawassa, gdzie znajdziecie też zdjęcia, oraz depeszy agencji Reuters opublikowanej przez ABC News.