Odkryli grobowiec słynnego chińskiego wodza

Szczątki około 60-letniego mężczyzny i dwóch kobiet odkryli chińscy archeolodzy w wielkim grobowcu odkopanym w mieście Anyang w prowincji Henan (środkowe Chiny).

Zdaniem odkrywców prawie na pewno jest to grobowiec słynnego Cao Cao. Najmocniejszym dowodem jest pogrobowe imię wodza – Wu cesarz Wei – wypisane na wielu zabytkach.

Do Cao Cao pasuje też położenie grobowca i wiek znalezionych szczątków mężczyzny. Słynny wódz zmarł w wieku 65 lat. Kości kobiet należą zdaniem naukowców do żony i służącej Cao Cao.

W grobowcu o powierzchni 740 m. kw. archeolodzy znaleźli ponad 250 zabytków ze złota, srebra, ceramiki i innych materiałów, a także wiele kamiennych płyt z napisami i malunkami.

Na podstawie Xinhuanet i Sky News (dali film).

Cao Cao to jedna z najbardziej znanych postaci chińskiej historii. Był jedną z kluczowych postaci w państwie w ostatnich latach istnienia dynastii Han (początek III w.) i de facto rządził krajem w imieniu ostatniego, marionetkowego cesarza Han. Było to jednak rządzenie masą upadłościową wspaniałego niegdyś cesarstwa. Wielu możnowładców i wodzów próbowało wówczas wyrwać dla siebie jak największa część państwa.

W walkach z nimi Cao Cao zdobył sobie sławę mistrza politycznego podstępu i wojskowej strategii, ale nie ocalił Chin przed rozpadem. Opanował jedynie północną część państwa, którą kierował jako książe, a potem król Wei. Zmarł w 220 r. W tym samym roku jego syn Cao Pi ostatecznie obalił marionetkowego cesarza i przekształcił Wei w samodzielne królestwo. Odwieczni wrogowie Cao Cao stworzyli dwa kolejne państwa w południowej części kraju. Tak zaczęła się w dziejach Chin Epoka Trzech Królestw.

Cao Cao pamiętany jest nie tylko jako wojskowy i polityczny geniusz, ale też jako okrutny i bezwzględny tyran oraz dobry poeta. Stał się bohaterem wielu opowieści, sztuk teatralnych i filmów.

Tags: ,