Najstarsze ślady ludzi w Europie

Kamienne narzędzia wykonane ponad 1,57 mln lat temu to obecnie najstarszy ślad obecności przedstawicieli rodzaju Homo w Europie.

Tak stare narzędzia archeolodzy znaleźli w kamieniołomie bazaltu w Lezignan la Cebe w dolinie Herault w Langwedocji (Francja).

Około 20 kamiennych narzędzi noszących ślady użycia francuscy naukowcy odkryli pod warstwą bazaltu powstałą w wyniku eksplozji wulkanu. Datowanie argonowe wykazało, że bazalt ma 1,57 mln lat. Narzędzia musiały więc powstać wcześniej.

Oprócz narzędzi, które najpewniej wykonał wczesny Homo erectus, archeolodzy znaleźli również skamieniałe kości różnych zwierząt.

Na podstawie depeszy AFP. Francuzi opisali odkrycie w „Comptes Rendus Palevol„.

Ostatnie kilkanaście lat to prawdziwa rewolucja w naszej wiedzy na temat pierwszych Europejczyków. Jeszcze na początku lat 90. uważano, że ludzie pojawili się na naszym kontynencie zaledwie około pół miliona lat temu. Jak mylny był to pogląd, okazało się w 1994 r., gdy w jednej z jaskiń w Sierra Atapuerca naukowcy odkryli szczątki kilku ludzi sprzed około 800 tysięcy lat, które zaliczyli do gatunku Homo antecessor . A to był dopiero początek.

W ostatnich latach w Atapuerca odkryto zęby i żuchwę datowane na 1-1,2 mln lat, a w Bułgarii narzędzia datowane na 1,4-1,6 mln lat. Odkrycie z Francji dostarcza kolejnych mocnych dowodów na bardzo wczesne dotarcie ludzi do Europy.