Archeologiczne hity 2009 roku według Archaeology

Jak co roku amerykański magazyn „Archaeology” stworzył listę 10 najciekawszych odkryć archeologicznych tego roku (a ściślej ujawnionych w tym roku, gdyż czasami od odkrycia do jego ujawnienia mija kilka lat). Oto one w kolejności dowolnej, gdyż redakcja magazynu uznała je za równorzędne:

Grobowiec „Władcy Úcupe”

Najstarsze dowody udomowienia koni

Pozostałości irygacji w Arizonie sprzed 3200 lat. Sieć kanałów, którą archeolodzy odkryli w Las Capas niedaleko Tucson, to najstarszy w Ameryce Północnej dowód stosowania irygacji. Sieć ma powierzchnię około 100 akrów. Archeolodzy odsłonili tez pola, na który zachowały się ślady dołków, w które wsadzano rośliny. Odkrycie było o tyle zaskakujące, że dotąd zakładano, iż na terenach tych żyli wówczas łowcy-zbieracze. Więcej w Archaeology

Skarb ze Staffordshire

Najstarsza płaskorzeźba Majów

Cmentarzysko zwierząt w Hierakonpolis w Egipcie. Pochówki sprzed 3500 lat p.n.e. archeolodzy odkrywają w egipskim Hierakonpolis od dłuższego czasu. W tym roku archeolodzy natrafili na szczątki 10 psów, młodego hipopotama, krowy, cielaka, bawolca i słonia. Ogółem odkryto już pochówki 112 zwierzaków, w tym 2 słoni, 3 hipopotamów, 11 pawianów i 6 dzikich kotów. Najnowsze odkrycia wskazują, że pochówki są najpewniej pozostałością czegoś na kształt ZOO, które należało do miejscowego władcy. Więcej w Archaeology.

Grobowiec kapłanek z Eleutherny. Szczątki czterech kobiet w wieku od 7 do 70 lat odkryto w grobowcu z VIII w. p.n.e. w nekropoli Orthi Petra w Eleuthernie na Krecie. Archeolodzy znaleźli cienkie paski złota, które niegdyś zdobiły stroje niewiast, a także brązowe naczynia i figurki oraz biżuterię ze złota, srebra, szkła, kości słoniowej i kamieni półszlachetnych z różnych stron świata. W oparciu o wyposażenie archeolodzy uważają, że przynajmniej najstarsza z nich była kapłanką. Badania antropologiczne wykazały, że wszystkie kobiety mają tę samą genetyczną cechę uzębienia. Co więcej ta sama cecha jest widoczna również u kilkunastu innych kobiet, których pochówki odkryto w tym samym rejonie nekropoli. Więcej w Archaeology.

Ślady użycia „broni chemicznej” w Dura Europos

Domniemany pałac Mitrydatesa w Fanagorii. Szczątki wielkiej spalonej budowli odkrytej w ruinach greckiej kolonii Fanagoria na Półwyspie Tamańskim (Rosja) mogą być resztkami pałacu słynnego króla Pontu Mitrydatesa VI, który toczył zażarte wojny z Rzymem. Rosyjscy archeolodzy doszli do takiego wniosku po odkryciu w tym roku zbioru monet, który pozwolił datować budowlę na okolice 60 roku p.n.e. Część monet przedstawiała samego Mitrydatesa VI. Więcej w Archaeology.

Ceramika z cytatem z perskiego poematu. Fragment perskiego dzbanka z XII-XIII w. z cytatami z poematu „Rubaiyat” Omara Khayyama odkryto podczas wykopalisk w Jerozolimie. To pierwszy przypadek odkrycia ceramiki z perskimi napisami w Izraelu. Więcej w Archaeology.

Uczciwie przyznam, że nie rozumiem wyjątkowego znaczenia ostatniego odkrycia. Dziwi mnie też trochę brak w TOP 10 Wenus z Hohle Fells.

W styczniu przedstawię najchętniej czytane teksty w Archeowieściach z 2009 r. Zaproponuję również głosowanie na najważniejsze polskie odkrycia.

Polecam też najpopularniejsze odkrycia 2009 roku według National Geographic.