Najpopularniejsze odkrycia 2009 roku według National Geographic

Rok 2009 wkrótce ustąpi już ze sceny, a to oznacza początek okresu podsumowań. National Geographic nawet nie czekał na koniec roku i już ogłosił listę 10 najpopularniejszych odkryć archeologicznych opisanych na jego stronach internetowych.

10. Dawne groby odkrywane na terenie Niemiec. W zasadzie to nie jest to jakieś super odkrycie, ale galeria zaledwie czterech zdjęć szkieletów odkopanych ostatnio na terenie niemieckiego landu Saksonia-Anhalt na różnych stanowiskach. Jej popularność wynika najpewniej z solidnie podrasowanego tytułu: „Extraordinary” Ancient Skeletons Found.

9. Wampirzyca z Wenecji

8. Zabytki z okrętu Czarnobrodego. Kolejna galeria zdjęć, tym razem pokazująca przedmioty wydobyte z wraku XVIII-wiecznego statku. Wedle odkrywców może to być jednostka używana przez słynnego pirata Czarnobrodego.

7. Japońskie okręty podwodne odkryte koło Hawajów

6. Grobowce sprzed 6 tys. lat odkryte w Anglii

5. Łupkowa płyta z Jamestown pokryta rysunkami ludzi, roślin i ptaków oraz wyrazami i cyframi wyrytymi około 400 lat temu. Dla Amerykanów rzeczywiście niezwykłej wartości odkrycie, bo Jamestown to pierwsza stała angielska osada w Ameryce Północnej.

4. Przebogaty pochówek peruwiańskiego arystokraty

3. Moda prekolumbijskiej Ameryki: klejnot w zębach

2. Skarb ze Staffordshire

1. Dla mnie mocne zaskoczenie. Najpopularniejszym odkryciem na podstawie kliknięć na stronach National Geographic został wrak małego stateczku, który zatonął w Yukonie w 1901 r. W sukcesie odkrycia sporą rolę odegrał najpewniej tytuł pełen chwytliwych słów: „GHOST SHIP” PICTURES: Gold Rush-Era Wreck Found.