Tony kości z romańskich piwnic w Gdańsku

Archeolodzy którzy badają odkryte kilka lat temu w Gdańsku romańskie piwnice, znaleźli tysiące kości gdańszczan z XVI-XVIII w.

– Odkryliśmy tony kości. Znaleźliśmy groby i tzw. ossuaria, gdzie składowane były ekshumowane szczątki zmarłych, gdy np. likwidowany był stary cmentarz albo czyszczona krypta – mówi Maciej Szyszka, który kieruje pracami.

Archeolodzy spodziewają się, że mogą też natrafić na szczątki dużo starsze – z XIII w., a może nawet XI w. Oprócz kości naukowcy znajduję zbutwiałe trumny, okucia trumienne i szczątki szat.

Znaleziska są wynikiem prac konserwacyjno-renowacyjnych prowadzonych przez konserwatorów, archeologów i budowlańców w odkrytych w 2006 r. XIII-wiecznych piwnicach. Początkowo planowano je zasypać, ale szczęśliwie samorząd wojewódzki dał 500 tys. zł na uratowanie zabytku. Podobną kwotę ma też dać miasto. Cały koszt prac szacuje się na 3 mln zł.

– To najstarsze zachowane wnętrze w Gdańsku – mówi Maciej Szyszka. – A pod względem oryginalności zastosowanych rozwiązań jest to obiekt wyjątkowy na skalę kraju. Sala ma ok. 52 m kw., jest wsparta na jednym filarze, przykryta czterema sklepieniami o przekroju eliptycznym. Każde z nich wsparte jest w narożu na czterech tzw. żagielkach, pozwalających na przejście z planu prostokątnego na owalny.

Piwnice to część najstarszego klasztoru dominikańskiego, który założył św. Jacek Odrowąż. Po remoncie mają być dostępne dla turystów.

Więcej i zdjęcia w Gazecie Wyborczej Trójmiasto.