Znaleźli wrak za miliard dolarów

Węgierscy archeolodzy znaleźli u wybrzeży Brazylii na wysokości stanu Pernambuco wrak holenderskiego statku, który poszedł na dno ponad trzy stulecia temu.

Trzymasztowa jednostka typu fluita o nazwie „Voetboog” opuściła port Batawia (dziś Dżakarta w Indonezji) ze 109-osobową załogą na pokładzie. Statek wiózł do Holandii jedwab, przyprawy, herbatę, japońską oraz chińską ceramikę i przede wszystkim prawie 180 tys. złotych dukatów

Jak powiedział węgierskiej agencji MTK kierownik ekspedycji Attila K. Szaloky znalezisko jest warte około miliard dolarów.

Holenderskie fluity z połowy XVII w. Były to najbardziej ekonomiczne statki handlowe swojej epoki

„Voetboog” zatonął w nieznanych okolicznościach po czterech miesiącach podróży 29 maja 1700 r. Zdaniem znalazców jednostkę ku wybrzeżom Brazylii zagnał najpewniej sztorm.

Archeolodzy odkryli wrak w październiku ubiegłego roku, ale ogłosili to dopiero teraz, po zakończeniu pierwszej fazy badań.

Jak opowiadają badacze, wrak znajduje się pod kilkoma metrami osadów i w zasadzie całkowicie się rozpadł. Znalezione zabytki będą wydobyte na powierzchnię i poddane konserwacji.

Na podstawie depeszy MTI

Jeśli przedstawiona przez węgierskiego archeologa szacunkowa wartość znaleziska jest prawidłowa, to mamy do czynienia z jednym z największych podwodnych skarbów, jakie dotąd znaleziono.

Do największych odkrytych podwodnych skarbów zalicza się zawartość ładowni odkrytego w 1985 roku wraku hiszpańskiego galeonu „Nuestra Seńora de Atocha”, który zatonął w 1622 roku niedaleko Florydy. Wydobyto z niego ponad 40 ton monet i innych kosztowności wartych wówczas około 400 milionów dolarów, czyli 800 mln dzisiejszych dolarów, jeśli weźmiemy pod uwagę inflację.

W 2007 r. spółka poszukiwawcza Odyssey Marine Exploration ogłosiła odkrycie na dnie Oceanu Atlantyckiego skarbu złożonego z pół miliona srebrnych monet, setek złotych monet i innych kosztowności. Jego wartość szacuje się na setki milionów dolarów. Skarb prawdopodobnie pochodzi z hiszpańskiej fregaty „Nuestra Señora de las Mercedes”, która eksplodowała podczas morskiej bitwy u wybrzeży Portugalii w 1804 roku. (Hiszpania: Podwodny skarb należy do nas)