Drobiowa dieta neandertalskich przodków

Ludzie, którzy około 150 tys. lat temu żyli w hiszpańskiej jaskini Bolomor zajadali się kaczym mięsem. Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy przebadali znalezione w jaskini 202 kości kaczek z rodzaju Aythya (na zdjęciu poniżej).

O tym, że kaczki padły ofiarą głodnych praludzi świadczą ślady na kościach. Naukowcy znaleźli na nich charakterystyczne nacięcia wykonane kamiennymi narzędziami, a także ślady ognia oraz ludzkich zębów. To oczywiste dowody dawnego posiłku.

Zdaniem naukowców kaczki jedli europejscy przedstawiciele gatunku Homo heidelbergensis, którzy uważani są za przodków neandertalczyków. Była to rozwinięta forma Homo erectus, która bardzo już przypominała ludzi współczesnych.

Odkrycie pokazuje, że mieszkańcy Europy w tamtym okresie nie żywili się wyłącznie dużymi zwierzętami, jak niegdyś przypuszczano. Dieta złożona z ptaków świadczy o dużych umiejętnościach łowieckich pradawnych mieszkańców Hiszpanii. Polowanie na te zwierzęta wymaga bowiem stosowania bardziej zaawansowanych technik, niż grupowe polowanie na dużego zwierza. Naukowcy spekulują, że myśliwi być może potrafili nawet budować pułapki i imitować ptasie głosy.

Wyniki badań hiszpańscy naukowcy opisali w „Journal of Archaeological Science”. Ja skorzystałem z materiału w Discovery News.