Skarb ze Staffordshire jest wart 3,3 mln funtów

Ogromny i przewspaniały anglosaski skarb odkryty przez detektorystę w lipcu tego roku na polu w angielskim hrabstwie Staffordshire wart jest 3,3 mln funtów.

[picapp src=”3/d/4/8/The_UKs_Largest_f9a2.jpg?adImageId=5379961&imageId=6598407″ width=”500″ height=”338″ /]

Jeden z najwspanialszych spośród około 1800 zabytków tworzących skarb ze Staffordshire. Fot. Christopher Furlong/Getty Images.

Zespół specjalistów, który miał oszacować wartość skarbu zakończył swoje prace. Ich zdaniem 1800 złotych i srebrnych zabytków sprzed około 1300 lat jest wartych 3 285 tys. funtów.

Decyzja specjalistów oznacza, że znalazca skarbu, którym jest żyjący z renty Terry Herbert, oraz właściciel pola, na którym odkryto skarb, czyli rolnik Fred Johnson, zostaną milionerami.

Muzea ze Staffordshire, które chcą zatrzymać skarb, muszą teraz bowiem zebrać taką właśnie kwotę, by zapłacić ją jako nagrodę obu mężczyznom. Zgodnie z angielskim prawem znalazca i właściciel ziemi dzielą równo między siebie wartość odkrytego skarbu.

Wiele przedmiotów tworzących skarb ze Staffordshire to jedne z najwspanialszych arcydzieł anglosaskiego jubilerstwa. Skarb tworzą między innymi 84 cudownie wykonane głowice mieczy i noży oraz 71 ozdób rękojeści (jedna na zdjęciu powyżej). Jak podkreślali naukowcy, już jeden taki zabytek wystarczyłby do uznania znaleziska za spektakularne.

Na podstawie Guardiana oraz moich wcześniejszych tekstów Anglosaski skarb ze Staffordshire (galeria zdjęć) i Prawdziwa sensacja. Poszukiwacz odkrył niesamowity skarb z czasów Anglosasów.