Bogaty grób kobiety z Modlnicy

Bogato wyposażony grób kobiety z VI w. p.n.e. odkryli na łużyckim cmentarzysku w Modlnicy koło Krakowa naukowcy z Krakowskiego Zespołu do Badań Autostrad.

Po raz pierwszy na terenie Polski w pochówku z tego okresu znaleziono ślady drewnianych mar (noszy), na których złożono ciało zmarłej. Były one położone na czterech wapiennych kamieniach. Podobne konstrukcje znajdowano wyłącznie w zachodniej części Ukrainy.

Pochówek jest wyjątkowy również z tego powodu, że jako jedyny na całym cmentarzysku nie jest ciałopalny. Pozostałych zmarłych skremowano, a ich prochy złożono w zakopanych naczyniach.

Niezwykłe jest też wyposażenie zmarłej. Archeolodzy znaleźli komplet ozdób brązowych, kolię z ponad 80 szklanych paciorków oraz popularne u Scytów zausznice gwoździowate.

– Paciorki, jak i brązy podobnego typu spotykano dotychczas tylko na wschodzie – w południowo-wschodniej Polsce i na obecnej Ukrainie. Prawdopodobnie mamy do czynienia z bardzo wyraźnie zaznaczoną obcą tożsamością etniczną kobiety, która trafiła na tereny podkrakowskie w wyniku dalekosiężnej, międzyplemiennej wymiany małżeńskiej – mówi Karol Dzięgielewski z Zakładu Epoki Brązu Instytutu Archeologii UJ.

Więcej w depeszy PAP opublikowanej przez Onet.